Čuvajte nas, pazite nas
Autor: Branimira Barun, 11. 9. 2015.

Na početku školske godine  uvijek se  s učenicima prvih razreda provodi preventivna akcija o prometnim pravilima, značenjima prometnih znakova i ponašanju na prometnicama. Projektom „Policija u zajednici“ organizirana je 11. rujna 2015. posjeta i predavanje kontakt policajca  Zorana Čovića i koristan kontakt s učenicima 1.a. i  1.b. razreda u svrhu zaštite djece.

Ovo prigodno predavanje održano je u sklopu akcija „Poštujte naše znakove“, koju provodi MUP, te „Vješto i sigurno u prometu“, koju provodi HAK.

Učenici prvih razreda ponovili su znanje o prometu naučeno u vrtiću i od svojih roditelja. Pokazali su veliko znanje o „zebri“, semaforu i trima bojama koja se na njemu izmjenjuju. Na upit policajca smiju li djeca sjediti na prednjem sjedištu automobila odgovorili su potvrdno- ali kada nema policije u blizini. Policajac ih je upozorio da to smiju činiti tek kada navrše 12 godina.

U protivnom – kazala je jedna djevojčica - djeca bi uslijed prometne nesreće mogla izletjeti kroz vjetrobransko staklo. Djeca znaju da je promet opasan, da moraju paziti i biti uvijek oprezni. Policije se ne treba bojati, ona nam pomaže, brine se o našoj sigurnosti u prometu, ali i općenito kontakt policajac u širem susjedstvu postaje naš znanac i prijatelj na koga se možemo osloniti u svakovrsnim životnim situacijama. Kod bilo kakvih oblika nasilja učenici se bez ustručavanja i straha mogu obratiti svom kontakt policajcu.

Uloga kontakt policajca je da, sredinu u kojoj živimo, učini sigurnijom i mirnijom.

Na kraju predavanja naš kontakt policajac Zoran uručio je prvašićima prigodne poklone, zaštitne fluorescentne prsluke kako bi ih na prometnicama vozači bolje vidjeli i prepoznali.