3R za Zemlju
Autor: Branimira Barun, 22. 4. 2016.

Povodom Dana planeta Zemlje i ostvaraja našeg školskog ekoprojekta ŠGMS-ovci, KDBZ.ovci i "domaćinci" u pratnji ravnateljice Slavice Mišić te nastavnica posjetili su gradsku tvrtku Komunalac d.o.o. kako bismo se na licu mjesta upoznali sa značenjem naslovnoga 3R.

Nakon vožnje vlakićem u prostorijama naše gradske komunalne tvrtke u kratkome nas je predavanju gđa Prkačin upoznala s projektom "Odvajam, čuvam, štedim" koji za cilj ima uspostavu primarne selekcije otpada te služi na dobrobit svih nas i generacija koje dolaze.

3R = REUSE (ponovno uporabi), REDUCE (smanji) i RECYCLE (recikliraj) odsada bi nam trebao biti životni moto ukoliko želimo učiniti dobro našoj Zemlji (a i smanjiti troškove, tj. zaraditi na spoznaji distinkcije otpada i smeća ;) ). A da bismo mogli jednoga dana krenuti na velika djela, potrebno je početno učiniti male korake. Stoga smo pristupili kratkoj i vrlo veseloj radionici koje su nam naši domaćini priredili.

Potom je uslijedio povratak vlakićem u školu... Učenici su razdragano mahali prolaznicima (jutros ih nije bilo mnogo na ulicama s obzirom na rano vrijeme polaska). Rado su prihvatili njihovo veselje i s radošću odmahivali... Posebnu je ciku izazvao trenutak kad im je iz suprotnoga smjera potrubio vozač kamiona :)

U školi nas je čekalo Kolo sreće. Cilj je bio pogoditi ekocitate iz poznatih književnih djela.

I za kraj PONOVIMO:

REUSE, REDUCE, RECYCLE!! (međunarodna verzija)

ODVAJAM, ČUVAM, ŠTEDIM!! (vukovarska verzija)