JEDNODNEVNI IZLET U ILOK PRVIH I DRUGIH RAZREDA
Autor: Ružica Sabo, 10. 6. 2016.

U suradnji i organizaciji Mare Panonium toursa iz Vinkovaca, učiteljica  Ružice Sabo, Gordane Lavrnić, Dragane Žarković i Dore Duške Šestan, te pripravnice Marine Žulj sa 63 učenika 1.a, 1.b, 2.a. i 2.b razreda osnovne škole Siniše Glavaševića, Vukovar realiziran je vrlo uspješan jednodnevni izlet u Ilok.

Polazak je bio po dogovoru 8. lipnja 2016. u 8 sati. Najprije smo posjetili Luku Vukovar gdje smo upoznali način rada u našoj najvećoj riječnoj luci (za što uopće služi luka). Usput smo razgledavali dizalice i način utovara i istovara tereta.

Nakon luke posjetili smo Javnu vatrogasnu postrojbu Vukovar. Dežurni vatrogasci su nas upoznali sa sadržajima koje oni moraju obavljati tijekom dana, te s njihovim sredstvima i načinima rada.

Još smo se malo zadržali u centru Vukovara, te se Turističkim vlakićem provozali od centra grada do Vodotornja. Nakon kraće igre na dječjem igralištu uputili smo se prema Iloku.

Ostvareni su svi predviđeni ciljevi zadaće: upoznali smo grad Ilok koji se smjestio na obroncima Fruške gore na krajnjem istoku Republike Hrvatske. Ovaj šarmantni gradić zadivio nas je svojom bogatom arheološkom i etnografskom građom, vrhunskim vinima i zanimljivim kulturnim suprotnostima utkanim u njegovu srednjovjekovnu jezgru. Obišli smo stare Iločke podrume koji su jedinstveni vinski objekt za tradicionalnu proizvodnju, njegu i čuvanje vina u drvenim bačvama. Prošetali smo srednjovjekovnom jezgrom grada između zidina iz 15. st., šetali parkom i stoljetnim stepenicama, vidjeli dvorac Odescalchi, te posjetili Crkvu sv. Ivana Kapistrana. Nakon objeda u restoranu prekrasnog hotela Dunav na Dunavu panoramski smo pogledali  nepregledne vinograde, te vidjeli carinu prema Republici Srbiji.

Svratili smo u Spomen dom na Ovčari i na masovnoj grobnici zapalili svijeće i pomolili se za sve nevine žrtve koje su tamo ubijene i nestale. Isto to smo ponovili i na Memorijalnom groblju u Vukovaru.

Naročito smo obratili pozornost na pozitivno razvijanje odnosa prema prirodi i odgovornosti prema njoj, te ljubavi prema domovini i poštivanju tekovina Domovinskog rata.

Organizacija izleta je bila uspješna, bio je vrlo edukativan i zabavan, a po povratku učenici su bili oduševljeni.

Učiteljica: Ružica Sabo
Pripravnica: Marina Žulj