Demokracija na djelu
Autor: Karolina Nadaždi Hideg, 23. 9. 2016.

"Ispod svakog kamena, skriva se političar."    Aristofan

Na početku svake školske godine biramo razredno rukovodstvo. Mnogi su se vjerojatno okušali u kandidiranju za predsjednika, zamjenika ili blagajnika. Učenici našeg razreda potrudili su se dočarati pravu izbornu atmosferu.

Kao i u pravoj kampanji, učenici koji su se kandidirali za predsjednika, trebali su prikupiti potpise potpore učenika. Zatim smo zajedno prepoznali kvalitete i vrline koje treba imati svaki predsjednik.

Kandidati su održali predizborne govore obečavajući im svoju predanost u rješavanju problema, poštivanje prava pojedinca na slobodu govora, zastupanje slabijih, pravovremeno obavještavanje o domaćoj zadaći i obrađenom gradivu učenika koji su zbog bolesti izostali s nastave... Naravno, bilo je pokušaja mita kojekakvim čokoladama i pisanjem zadaće, ali su pravne službe na vrijeme reagirale... laugh

Kampanja je protekla brzo, trajala je tek tjedan dana, ali bez nepravilnosti. Nije bilo niskih udaraca. Simpatizeri su svoje kandidate podržali transparentima. Biračka mjesta bila su ograđena i dobro osigurana. Nije bilo incidenata.

Poštivana je cijela procedura oko otvaranja glasačke kutije i prebrojavanja glasova.

Učenici/birači su na glasačkom listiću trebali odabrati predsjednika, zamjenika i blagajnika. Pobijedio je učenik s najvećim brojem glasova. Podjednaki broj glasova (6) imali su Lejla Pulić i Srđan Padežanin, no u preglasavanju je ipak pobijedio Srđan sa sedam glasova dok je Lejla imala pet.

Zamjenica je većinom glasova postala Tena Držaljević, a blagajnica Lea Bručić. Čestitamo izabranima te se nadamo se da će vladati mudro i pravedno.