TERENSKA NASTAVA: Prirodne i kulturne čari najvećega grada na Dravi
Autor: Ružica Sabo, 7. 10. 2016.

U suradnji i organizaciji Mare Panonium toursa iz Vinkovaca i učiteljica 2. i 3. razreda, Ružice Sabo, Gordane Lavrnić, Andrijane Horvat, Dore Duške Šestan, pripravnice Marine Žulj,  te 63 učenika vrlo uspješno je 27. rujna 2016. realizirana terenska nastava u Osijek.

Prekrasan sunčan dan omogućio je ostvarenje svih predviđenih ciljeva i zadaća. Učenici su već iz autobusa panoramski uočavali sličnosti i razlike naših dviju županija, te razlike između gradića, sela i grada.  Dolaskom u Osijek poseban doživljaj bio je neposredno promatranje i upoznavanje grada kao središta Osječko – baranjske županije, te njegove povijesti uz razgovor i razgledavanje Donjeg grada, Tvrđe i Vodenih vrata na rijeci Dravi. Ovaj biser Slavonije zadivio je svojim izgledom i zanimljivim kulturnim i povijesnim znamenitostima.

Posjeta Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića i predstava „Ja magarac“, čiji su likovi oduševili djecu u potrazi za pričom i sebi sličnima jurili, hodali na rukama, učili povijest i poput djece trčali, vrištali, smijali se i lovili kratkoću školskog odmora. Ovu su predstavu gledali srcem, a ne samo očima, jer bio je to mozaik Balogovih stihova istkan pokretom, slikom, riječju, stihom, mirisom, slutnjom , smijehom, tugom i svime onime čega se još dosjeti dobronamjeran gledatelj.

Nakon kratkog odmora i objeda u restoranu McDonalds, krenuli su put ZOO vrta Osijek, gdje su razgledali različite životinje u njihovim nastambama. Uočavali su porijeklo pojedinih životinja, njihov način života i prehrane u prirodnom okruženju odakle im porijeklo i način preživljavanja u ZOO vrtu.

Slijedilo je slobodno vrijeme za igru na dječjem igralištu, ljuljanje na različitim ljuljačkama, klackalicama, spuštanje niz tobogan, provlačenje i različite igre spretnosti i izdržljivosti.

Naročito se obratila pozornost na pozitivno razvijanje odnosa prema prirodi i životinjama, te odgovornosti prema njima, ljubav prema širem zavičaju, pravilan stav prema povijesnim i kulturnim znamenitostima, te lijepo ponašanje na javnim mjestima.

Najvažnije je bilo druženje s vršnjacima, te međusobno bolje upoznavanje i zbližavanje.

UČITELJICA: Ružica Sabo

PRIPRAVNICA: Marina Žulj