Dan sigurnijeg interneta
Autor: Helena Vuković, 9. 2. 2018.

Jeste li se ikada zapitali što je sigurnost na internetu? Jeste li znali da se takav dan obilježava svake godine? Vjerojatno niste, ako želite saznati, izdvojite par minuta i saznajte.

Dan sigurnijeg interneta (SID – Safer Internet Day) je međunarodna manifestacija na kojoj se već tradicionalno upozorava na opasnosti na internetu te podsjeća na načine na koje je te opasnosti moguće uspješno ukloniti, naročito vezano uz djecu.

Dana sigurnijeg Interneta pokrenuta je 2004.godine.

Više od stotinu zemalja diljem svijeta godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta udružuju se kako bi sudjelovali u događanjima i aktivnostima kojima se podiže svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Upotreba interneta se u posljednje vrijeme proširila na gotovo sve generacije te se sve više vide razlike u načinu korištenja interneta i obrani od opasnosti na njemu. Budući da je brzo prihvaćanje novih tehnologija najraširenije kod mladih, oni vrlo lako mogu pomoći starijim generacijama pri korištenju i načinima upotrebe interneta i servisa na internetu, dok će stariji uz pomoć svojeg većeg životnog iskustva moći dati mladima i više nego korisne savjete na koji način da se ponašaju sigurno u životu, pa tako i na internetu.

U svakom je slučaju dobro ukazati na potrebu sigurnog ponašanja na internetu, a ujedno i potrebu za komunikacijom među generacijama vezao uz internet – na što nas upozoravaju ove europske statistike skupljene od strane saferinternet.org portala:

•  26% djece ima javni profil na nekoj od društvenih mreža
  •  12% djece 9-16 godina priznaju da su bar jednom bili uznemireni od strane neke osobe na internetu
  •  56% roditelja djece koja su bila maltretirana na internetu ne znaju za ovo
  •  87% djece koristi internet kod kuće
  •  36% djece starosti 9-16 godina misle da o internetu znaju više od njihovih roditelja
  •  44% djece tvrdi da su ih o sigurnosti na internetu podučili njihovi prijatelji, no ipak je najveći utjecaj roditelja (63%), učitelja (58%) te rodbine (47%)