3D olovka – radionica LK za učenike 2.b razreda / 3Д оловка – радионица ЛК за ученике 2.б разреда
Autor: Maja Stjepanović, 15. 2. 2018.

U našoj je školi 14. veljače 2018. godine, s učenicima 2.b razreda, održana 3D radionica. Radionicu je provela knjižničarka Anita iz Gradske knjižnice Vukovar, a u okviru CONNECTOR – STEAM kluba Američkog kutka Vukovar. / 14. фебруара 2018. године у нашој школи је, са ученицима 2.б разреда, одржана 3Д радионица. Радионицу је провела библиотекарка Анита из Градске библиотеке Вуковар, а у оквиру CONNECTOR – STEAM клуба Америчког кутка Вуковар.

Riječ je o malenom uređaju koji omogućava ispisivanje (kreiranje) trodimenzionalnih oblika / objekata u prostoru. U osnovi 3D olovka se ne razlikuje po principu korištenja od ostalih olovaka, međutim u ovom se slučaju koristi plastično punjenje (filament) koji se zagrijava pod visokom temperaturom unutar uređaja i prelazi u tekuće stanje. U  dodiru sa zrakom, punjenje (filament) se hladi i očvrsne i na taj način omogućava stvaranje 3D oblika. / Реч је о маленом уређају који омогућује исписивање (креирање) тродимензионалних облика / објеката у простору. У основи 3Д оловка се не разликује по принципу коришћења од осталих оловака, међутим у овом случају се користи пластично пуњење (филамент) који се загријава под високом температуром унутар уређаја и прелази у течно стање. Надаље, у додиру са ваздухом, пуњење (филамент) се хлади и очврсне и на тај начин омогућује стварање 3Д облика / објеката.

Za što se može koristiti 3D olovka? Bezbroj je mogućnosti za kreativce, koji sada mogu svoje skice i crteže prikazati i doživjeti i u trećoj dimenziji. / За шта се може користити 3Д оловка? Безброј је могућности за креативце, који сада могу своје скице и цртеже приказати и доживети и у трећој димензији.

Učiteljica Tatjana Majić / Учитељица Татјана Мајић