Mladi čuvaju prirodu
Autor: Branimira Barun, 25. 5. 2018.

Od ove školske godine i mi smo sudionici projekta „Mladi čuvari prirode“  pod pokroviteljstvom Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije. U školi je tijekom godine održan program obuke u vidu predavanja i radionica za učenike petih i šestih razreda u cilju podizanja razine svijesti o važnosti očuvanja prirode i okoliša te aktivnog uključivanja u njihovu zaštitu. Tijekom predavanja i radionica učenici su se podrobnije upoznali s pojmom bioraznolikosti, osnovama zaštite prirode,  pravilima ponašanja u prirodi, zaštićenim područjim a i vrstama Vukovarsko –srijemske županije

.

Baš uoči Međunarodnog dana biološke raznolikosti koji se obilježava 22. svibnja došao je trenutak da se na terenu iskuša teorijsko znanje koje su učenici svladali.. Stoga su se 15. i 16. svibnja naši učenici Miro Lordan, 5.a, Milica Jovčić, 5.c, Aurora Ristović, 6.a i Nora Kumar, 6.b u pratnji učiteljice prirode Ankice Strešnjak otputili na terensku nastavu u Tompojevačke ritove. Ondje su na nekoliko lokaliteta upoznali tamošnje životne zajednice, učili kako se pravilno orijentirati i promatrati prirodu, prepoznavati ptice po izgledu i glasanju, kako pratiti tragove životinja.

laugh

Posebice je interesantno bilo rukovati dalekozorima i teleskopima te ključem za određivanje ptica. Također, bila  je izvrsna prilika učenicima šestih razreda prepoznati u životnom okruženju niz organizama i njihovih prilagodbi koje su ove godine upoznali tijekom nastave prirode.

Naši voditelji g. Pavao Dragičević i g. Vedran Markić ispričali su nam puno zanimljivosti iz života ptica poput škanjca mišara, eje močvarice, vjetruše, zlatne vuge, svračka, lastavice bregunice,  pčelarice, bijele i crne rode, sive čaplje, gugutke, a vidjeli smo i jednu obitelj labudova s petero malih „ružnih pačića“. Svi sudionici su bili oduševljeni neposrednim dodirom s prirodom i s nestrpljenjem iščekuju jesen kada će biti svečano proglašeni Mladim čuvarima prirode.

Lea Bručić, 6.a

Ankica Strešnjak