Nacionalni dan darivanja i presađivanja organa
Autor: Aurora Ristović, 25. 5. 2018.

U povodu obilježavanja 26. svibnja Nacionalnog dana darivanja i presađivanja organa u školskoj knjižnici održano je predavanje Transfuzija krvi, transplantiranje i doniranje organa za učenike sedmog i osmog razreda.

O medicinskim dostignućima u tom smislu putem prezentacije informirala nas je Kristina Kujavec Šljivac, dr, spec. transfuzijske medicine pri Zavodu za transfuzijsku medicinu KBC Osijek.

Ona nas je upoznala s osnovnim postavkama davalaštva krvi te nam pojasnila kako se proizvode krvni pripravci. Također smo saznali što podrazumijeva transplantacija organa, kao i to da je Hrvatska prva u Europi u broju donora po stanovniku. Saznali smo da je u Osiječkom KBC–u naš najbliži transplantacijski centar, no on se bavi isključivo transplantacijom bubrega.

Također smo saznali o djelovanju Zaklade Ana Rukavina koja prikuplja i pohranjuje uzorke krvotvornih matičnih stanica kako bi oboljeli lakše pronašli podudarnog darivatelja. Takve stanice su učinkoviti lijek za liječenje oboljenja poput leukemije, tumora, dijabetesa, teških opekotina, infarkta,…

Upućeni smo kako se i mi u budućnosti možemo uključiti u ove aktivnosti radi dobrobiti cjelokupne zajednice. Mnogi učenici ocijenili su predavanje kao vrlo interesantno, što se ogledalo i u brojnim pitanjima koja su bila postavljena dr. Kujavec Šljivac.