KULTURNA BAŠTINA NAS OPLEMENJUJE
Autor: Biljana Krnjajić, 16. 11. 2018.

Kulturna baština je tkivo naših života i društava. Ne čine je samo književnost, umjetnost i umjetnički predmeti već i tradicijska znanja i umijeća, zanati koje učimo, priče koje pričamo, hrana koju jedemo, glazba koju slušamo i filmovi koje gledamo. Kulturna baština okuplja zajednice i gradi zajedničko razumijevanje mjesta u kojima živimo. Razvojem tehnologija digitalni svijet također mijenja način na koji pristupamo baštini.

13. studenoga učenici razredne nastave u pratnji svojih učiteljica Ružice Sabo, Danijele Drača Jonjić, pomoćnik u nastavi Milica Planinac i knjižničarke Biljane Krnjajić bili su u selu Šitaru.

Cilj ove terenske nastave je bio da učenici spoznaju vrijednost svoje kulturne baštine, razviju ljubav i poštovanje te njegovanje prošlosti i potrebe za očuvanjem svega onoga što predstavlja tradiciju njihovog mjesta i razviju izrazito poštovanje prema svojim predcima. Također je cilj da učenici nauče koliko je očuvanje prošlosti - svoje baštine zapravo ulog u očuvanju i svoje budućnosti.

Kroz različite aktivnosti koje smo pretvorili u igru jer kroz igru dijete uči raditi.

Učenici su bili raspoređeni u 8 radionica.

Dukati, marama, pregača, tkanica, šešir, bećarci, tamburica - učenici su naučili reproducirati 2 do 3 tona, rječnici.

BEĆARAC

OTIŠLI SMO U LIJEPO SELO ŠTITAR

TAMO NAS JE DOČEKO BEĆAR.

ISPRED DOMA SU NAS DOČEKALI

I SVAKAKVE POSLASTICE DALI.

U DVORIŠTE PRIMIO NAS MATA

BEĆARINA OD PETE DO VRATA.

NAKON DOMA IŠLI SMO U CRKVU

MORALI SMO ZAOBIĆI LOKVU.

KAD SMO STIGLI U ŠTITARSKU ŠKOLU

ČULI SMO O BEĆARCU I KOLU.

BILO JE PUNO RADIONICA

BILI SMO NAJBOLJA DIONICA.

HVALA ŠTO STE U ŠTITAR DOŠLI

U VUKOVARU VI STE DOBRO DOŠLI.

Pozdrav Najboljih hrvatskih tamburaša.

Zahvaljujemo se osnovnoj školi Štitar na predivnim trenucima tijekom kojih smo usvojili istinske vrednote tradicije i kulturnih osobitosti zavičaja.

Hrvatski radi Županja

Link: https://www.radiozupanja.hr/obrazovanje/1513-susret-posvecen-bastini