Dani sjećanja na žrtvu Vukovara - 18. studenog 1991.
Autor: Karolina Nadaždi Hideg, 18. 11. 2019.

Svake godine se prisjećamo onih koji su dali najvrjednije što su imali za slobodnu Hrvatsku, svoje živote, tako smo i ove godine prigodnim programom obilježili ovu tužnu obljetnicu.

Prošlo je dvadeset i osam godina od strašnog rata i zločina koji se povlačio sablasnim ulicama našega grada. Djeci je teško zamisliti da su dječji smijeh i igru zamijenile granate, vlažni podrumi i smrt. Naši životi teku dalje, ali svake se godine trebamo sjetiti hrabrih ljudi koji su dali svoje živote kako bi se ljubav, sreća i smijeh vratile u ovaj grad.

Program obuhvaća recital nastalo od fragmenata tekstova više autora u izvedbi učenika sedmih i osmih razreda pod mentorstvom profesorice Ivane Skender Oršolić uz vokalnu izvedbu pjesme Oči u oči Klape sv. Juraj HRM Lane Pavlović i glazbenoj pratnji i Ivane Matić.

Nakon recitala uslijedio je videouradak učenika osmih razreda Moj grad koji ujedno predstavlja i suradnju s Osnovnom školom Klinča Sela iz Zagrebačke županije. Na videouratku su sudjelovali učenici iznoseći činjenice o gradu prije rata, u ratno doba, ali prikazujući i poslijeratno stanje. Snimke su uklopljene u jednu povijesno-informativnu cjelinu te upotpunjeni snimkama i slikama grada te originalnom audio snimkom jednog od javljanja novinara i književnika Siniše Glavaševića. Izrada i montaža ovog rada nastala je pod mentorstvom prof. Karoline Nadaždi Hideg. A predvorje su ukrašavali plakati učenika s podrobno izloženim temema kao što su Siniša Glavašević, Velepromet, Trpinjska cesta, Ovčara, a na jednom su bile fotografije škola Lijepe naše koje svojim radovima daju obol Sjećanju na žrtvu Vukovara.

Program su pratili učenici naše škole od prvog do osmog razreda te učitelji  na čelu s ravnateljicom.

Obilježavanje je završeno pjesmom Moj grad Antonije Sadlek i Marije Ilinčić, koja je nastala kao odgovor Siniši Glavaševiću na njegovu Priču o gradu.

Moj grad

Mi nismo odustali od traženja pravde,

istinu ne prepuštamo zaboravu.

Svakodnevno se sukobljavamo sa svojim strahovima

i ne odričemo se sebe.

Osobni poraz je pobjeda za vječnost.
Nema više u Vukovaru mraka.
Mi čuvamo grad.

Obnovljena su kina i parkovi,

na klupama urezana neka nova imena.

Sada na njima krijemo prve poljupce i mladenačka šaputanja.

Vaša hrabrost je naše korijenje, naša snaga za budućnost.

Grad – to smo mi.

Marija Ilinčić i Antonija Sadlek,8.b