DAN RUŽIČASTIH MAJICA
Autor: Maja Stjepanović, 26. 2. 2020.

Dan ružičastih majica nacionalni je dan borbe protiv vršnjačkog nasilja kojeg je 2017. godine potvrdio i Hrvatski sabor.

Poznatiji kao Pink Shirt Day, Dan ružičastih majica je kao ideja nastao 2007. godine u Kanadi, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači.

Ružičaste majice postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice te su postale simbol borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školama.

Ima li nasilja u našoj školi? Anonimna anketa provedena među učenicima predmetne nastave pokazuje kako ima verbalnoga nasilja te kako je skoro svaki drugi učenik barem jednom čuo pogrdnu i ružnu riječ koja vrijeđa njegovu osobnost, intelekt ili izgled.

Učenici, voditelji prigodne radijske emisije (Marko, Maja, Sanja, Milan - 7.c), pročitali su neke "blaže uvredljive" riječi koje su izgovarane na školskim hodnicima, igralištima, ispred škole...

HTJELI SU UKAZATI KAKO I SITNA, MALA, UVREDLJIVA RIJEČ MOŽE RASTUŽITI TVOG PRIJATELJA ILI PRIJATELJICU, KAKO ISMIJAVANJE I RUGANJE MOŽE NEKOME POKVARITI DAN, KAKO SE TAJ NETKO KOJI TRPI VRIJEĐANJE POVLAČI U SEBE I TUŽNO PROMATRA SVIJET.

„SAMO SAM SE ŠALIO“ kada izgovoriš nakon uvrede nije isprika.

„MI SE TAKO ZEZAMO“ nije opravdana rečenica za sve ružno izgovoreno prije.

NIJE SVE TAKO CRNO, U VEĆ SPOMENUTOJ ANKETI BILO JE I TOPLIH I POZITIVNIH PORUKA KOJE SU UČENICI PRIMILI:

• MOŽEŠ TI TO
  • SVAKA ČAST!
  • SVIĐAŠ MI SE
  • VOLIM TE

Svoje su isprike zbog uvredljivih riječi i pozitivne poruke svi učenici od 1. - 8. razreda ispisali na prepoznatljivim ružičastim majicama te dok je svirala poznata im pjesma "Ne rugaj se" dala tu poruku prijatelju. Bilo je puno smijeha, zagrljaja, rukovanjaheartsmiley.

Voljeli bismo vjerovati kako će vas ove tople i nježne riječi potaknuti da ih češće izgovarate.

SVI MORAMO SHVATITI KAKO JE VERBALNO NASILJE VELIKI PROBLEM DANAŠNJICE, MORAMO SVOJIM PRIMJEROM POKAZATI KULTURU I POŠTOVANJE PREMA DRUGIMA I DRUGAČIJIMA.

Sudjelovati u BORBI PROTIV NASILJA može apsolutno svatko. Ne moraš donirati novac, zvati telefone i slično. Obuci ružičasto. Sudjelovanje u obilježavanju Dana ružičastih majica mogu ostvariti i oni koji ne nose ružičastu majicu. Da, tako je!

Djeca su najvitalniji dio zajednice i naša zadaća, ali i dužnost da im osiguramo sigurno i bezbrižno djetinjstvo. Pridruži se i ti i reci NE!

Nasilje nije cool i ti to jako dobro znaš. Ne boj se biti iznimka među vršnjacima i ustati protiv nasilja. U tebi leži snaga i hrabrosti i te dvije divne vrline tjeraju te da pošalješ samo jednu poruku – NASILJE PRESTAJE OVDJE!

Hvala ti na svemu!

ZAGRLITE PRIJATELJA I PRUŽITE RUKU ISPRIKE. NE nasilju. NE nasilju u Osnovnoj školi Siniše Glavaševića.

Tekst: Maja Stjepanović, prof.

Fotografije: Maja Stjepanović i Jovana Gavrilović