4. listopada - Međunarodni dan zaštite životinja/4. октобра - Међународни дан заштите животиња
Autor: Maja Stjepanović, 5. 10. 2020.

Međunarodni dan zaštite životinja, obilježava se svake godine 4. listopada. Prvi je puta obilježen 4. listopada 1931. godine na konvenciji ekologa u Firenci, kako bi se upozorilo na ugroženost životinjskih vrsta, a tijekom godina je prerastao u događaj posvećen brizi za sve životinje.

Међународни дан заштите животиња, обележава се сваке године 4. октобра. Први је пута обележен 4. октобра 1931. године на конвенцији еколога у Фиренци, како би се упозорило на угроженост животињских врста, а током година је прерастао у догађај посвећен бризи за све животиње.

Udruge za zaštitu životinja globalno obilježavaju taj dan kako bi povećale svijest o problemima životinja te potaknule ljude na razmišljanje o tome kako se odnose prema životinjama. Prilika je to i za ukazati na nužnost očuvanja životinja u prirodi. Ugroženost vrsta procjenjuje se prema kriterijima Međunarodne unije za očuvanje prirode te im se daje pripadajuća kategorija ugroženosti.

Удружења за заштиту животиња глобално обележавају тај дан како би повећале свест о проблемима животиња те потакнуле људе на размишљање о томе како се односе према животињама. Прилика је то и за указати на нужност очувања животиња у природи. Угроженост врста процењује се према критеријима Међународне уније за очување природе те им се даје припадајућа категорија угрожености.

Najistaknutije vrste koje se nalaze pred izumiranjem su: morske kornjače, gorile, pande, slonovi, kitovi i tigrovi. Prema podacima svjetskih organizacija, svaki dan izumre od 50 do 150 vrsta, za što je krivac ponajprije čovjek.

Učenici 3.b razreda veliki su ljubitelji životinja i odgovorni vlasnici, a kućni ljubimci im uzvraćaju bezuvjetnom ljubavlju.

Obilježavajući Međunarodni dan zaštite životinja izradili smo virtualni plakat, a zadovoljne životinje i osmjesi djece najbolje govore koliko je lijepo imati kućnog ljubimca.

Најистакнутије врсте које се налазе пред изумирањем су морске корњаче, гориле, панде, слонови, китови и тигрови. Према подацима светских организација, сваки дан изумре од 50 до 150 врста, за што је кривац најпре човек.

Ученици 3.б разреда велики су љубитељи животиња и одговорни власници, а кућни љубимци им узвраћају безусловномом љубављу.

Обележавајући Међународни дан заштите животиња израдили смо виртуални плакат, а задовољне животиње и осмеси деце најбоље говоре колико је лепо имати кућног љубимца.

Jasna Katanić

Јасна Катанић