Naš solarni suncokret!
Autor: Karolina Nadaždi Hideg, 24. 4. 2013.

Dana 16. travnja u pogon je stavljen solarni sustav u dvorištu Osnovne škole Siniše Glavaševića. Postavljanje sustava realizirano je u okviru projekta Solarni suncokret koji u deset škola diljem Hrvatske zajednički provode Hrvatski Telekom i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP).

U dvorištu naše škole pušten je u pogon još jedan u nizu solarnih trekera. Radi se o samostojećem solarnom sustavu koji prati sunce tijekom dana tako da su solarni moduli usmjereni prema suncu uvijek pod optimalnim kutom, što donosi oko 30 posto veću učinkovitost sustava, a time i više proizvedene električne energije.

Taj svečani trenutak popratio je i kratki program. Učenici naše škole zanimljivim su literarnim radovima, kratkim scenskim nastupima te pjesmom, uveli u cijelu priču o suncu, sunčanim danima i suncokretima kao simbolima sunčeve energije. Kratko se zatim predstavio Damir Klaić, menadžer za prodaju u HT-u, Zoran Kordić, predsjednik UNDP-a te Marija Budimir, ravnateljica naše škole. Istaknuli su pozitivne strane ovoga projekta, kako je došlo vrijeme da iz fosilnoga doba zakoračimo u doba obnovljive energije. Istaknuto je kako će ovim solarnim sustavom škola uštedjeti te, uključivanjem u mrežni sustav, može i zaraditi prihod od prodaje proizvedene električne energije.

Nakon predstavljanja i toplih riječi upućenih djeci i djelatnicima, slijedilo je otvorenje. Ukazali su i na to kako će učenici moći na internetu pratiti koliko je, i u kojem vremenskome razdoblju, suncokret proizveo energije, te će se nadgledati i smanjena emisija CO2.

Poslije otvorenja, učitelji su sudjelovali u zanimljivoj edukaciji o obnovljivim izvorima energije - energiji sunca, vjetra, riječnih tokova, morskih mijena i valova, geotermalnoj energiji te energiji biomase. Dobili su i materijale kojim će moći lakše poučiti svoje učenike o obnovljivoj energiji!

napisala: Dina Dedić