« Listopad 2024 »

SVJETSKI DAN ZDRAVLJA U DOMU ZA STARE I NEMOĆNE OSOBE U VUKOVARU
Autor: Sanela Kralj, 8. 4. 2009.

U povodu Svjetskog dana zdravlja, 07. travnja 2009., učenici nižih razreda naše škole (1.a.,2.a.,3.a, i 4.a.) posjetili su štićenike Doma za stare i nemoćne osobe u Vukovaru. Prigodnim poklonima, koje su učenici 2.a. razreda s puno ljubavi izradili za njih i veselim programom, uljepšali su i uveličali ovaj dan.

Voditeljica programa, Ana Brekalo, pozdravila je domaćine i istakla zadovoljstvo zbog ponovnog susreta s njima. Na početku priredbe svi sudionici programa uputili su veseli i razigrani pozdrav uz pjesmu: „Došo, došo, Juro je“.

Iako se često doima kako djeca bezglavo jure svojim djetinjstvom ne uočavajući dobrotu i žrtvu koju za njih čine odrasli, mnogi bi se mogli prevariti. Njihove znatiželjne oči uočavaju sve, ali to ponekad iz nekog neobjašnjivog inata ne žele priznati. Ovoga su puta jasno i glasno učenici Brigita Solaković, Darko Sablić, Aleksandra Mišljenović i Vinko Budimir pjesmicama „Hvaljen Isus moja stara bako“ i „Moja baka“, izrekli zahvalu svim bakama svijeta za sve ono što dobrostivo čine svojim unucima i unukama.

Poslovica kaže: Tko radi, taj i griješi. A ponekad je i logično da onaj tko više radi, dosta i griješi. Kako se ponaša brzopleta i pomalo nespretna baka pjesmom „Moja baka“ pokazala je Petra Kordić, a potom smo od Josipe Rehak doznali „Zašto voli svoju baku“.

Tko pjeva, zlo ne misli! A tko uz pjesmu još i pleše doista ne posjeduje ni zrno zloće. Mali folkloraši naše škole već šestu godinu njeguju dječje tradicijske igre i plesove kroz koje su i danas prikazali običaje naše ravne Slavonije. U katoličkoj je tradiciji pečenje kruha za Uskrs i bojanje pisanica. Kako se to čini saznali smo iz pjesmica „Kruh moje bake“ i „Pisanica“, koje su recitirale Karla Kufner i Claudia Čina, a Ana Brekalo nam je objasnila „Što je pjesma“.

Naravno, nismo zaboravili niti naše djedove. U pjesmicama oni su često u drugom planu, ali znamenita hrvatska književnica svome djedu posvetila je pjesmicu „Djedove obrve“, koju smo čuli u izvedbi Ane Brala i Anamarije Magoč, a zatim smo svi zajedno zapjevali pjesmu „Moj djed“.

Dolazi proljeće, priroda se budi, a s time i raspoloženje svih ljudi. U takovom tonu smo i završili priredbu pjesmom „Grga Čvarak“ u izvedbi Andrije Bašana, te pjesmom „Dom“, koju su s nama zapjevali bake i djedovi u publici.

I na samom kraju, u ime svih učenika i učitelja Osnovne škole Siniše Glavaševića, a posebice nazočnih izvođača, voditeljica, Ana Brekalo, poželjela je svima sretan, blagoslovljen i proljetni Uskrs, a zatim su svim korisnicima i djelatnicima doma za stare i nemoćne  podijeljeni mali darovi koje su im učenici sami izradili s puno ljubavi misleći na njih. Gospođa Željka Rajković, ravnateljica Doma, zahvalila se svim sudionicima na lijepom programu i darovima, a zatim su i djeca dobila poklončiće koje su za njih izradili domaćini. Nakon razmjene darova, male zakuske i fotografiranja, oprostili smo se od ljubaznih domaćina uz obećanje o ponovnom susretu.

Posebno i iskreno zahvaljujemo našim roditeljima, bakama i djedovima u ostvarivanju ovog lijepog i humanog čina. Pomagali su nam u izradi poklona, odijevanju nošnji, snimanju i fotografiranju, prijevozu do Doma i natrag, a bili su nam moralna potpora i na priredbi.

Učiteljica: Ružica Sabo