« Listopad 2024 »

RIJEČI ZVUČE, PRIMJERI UČE
Autor: Sanela Kralj, 22. 4. 2009.

Školovanje djetetu donosi bolju budućnost i kvalitetniji način života, a posljedično doprinosi i boljitku društvene zajednice u cjelini, jer bez školovanih stručnjaka nema niti napretka. A to je ono što Afrika nužno treba.

Dok djeca bogatoga Zapada školu doživljavaju kao nešto obvezujuće i neželjeno, većina afričke djece o tome može samo sanjati. Za njihovo je školovanje potrebno malo novca, no njima su i ta sredstva nedostižna.

Nismo Superman, Batman ili Pečorin, ali svijetu itekako možemo pomoći jer junaci su našega doba svi oni koji svijet učine barem malo boljim, a na vrlo poseban i human način učinit ćete to i vi  ukoliko pripomognete ostvarenju ovog plemenitog cilja. Svojim ćete postupkom doprinijeti da se spasi barem jedan dječji život što zasigurno neizmjerno vrijedi.

"Onog trenutka kad im požuti kosa, a trbuščić naraste, kad se prestanu smijati i utihnu, znak je da smo stigli prekasno…"

(S. Mirablis)

U preduskrsno vrijeme naša je škola pokrenula projekt „Junaci našega vremena“. Njime su se prikupljala novčana sredstva za školovanje, liječenje i odijevanje siromašne djece u Kongu. Naš je početni cilj bio prikupiti 100 € koliko je potrebno za jednogodišnje školovanje, prehranu, odijevanje i liječenje jednoga djeteta u Africi.

Akcija je trajala svega tjedan dana, a naši su učenici vrlo spremno i rado odazvali pozivu prikupivši mnogo više od prvotnog cilja. Naime, za tako kratko vrijeme prikupili smo i na račun uplatili 2100 kuna. Na taj su način naši učenici iskazali veliku humanost i svijest o potrebi pomaganja drugima. Ovim činom učenici su naše škole postali kumovi troje djece iz plemena plemena Bashi na području kongoanske pokrajine Bushi, a time se ne može pohvaliti mnogo ljudi!

I kao što poslovica kaže: Riječi zvuče, a primjeri uče kako ne pomažu drugima oni koji imaju, nego oni koji to žele. Naši su učenici na najbolji i najzorniji način oživotvorili navedenu poslovicu.

Napisala: Branimira Barun, nast. hrvatskog jezika