ČUVAJMO NAŠE VODE JER BEZ VODE NEMA ŽIVOTA!
Autor: Ružica Sabo, 28. 3. 2017.

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka kako bi se na taj dan, diljem svijeta, posebno skrenula pozornost na probleme vezane uz vodu i vodne resurse.

Tema za 2017. godinu su otpadne vode. Svjetski dan voda naglašava važnost recikliranja otpadnih voda odnosno njihovo ponovno korištenje u domovima, za zalijevanje vrta, dok bismo u javnom prostoru, već korištenom vodom, mogli zalijevati zelene površine.

Hrvatska je u samom europskom vrhu i među najbogatijim zemljama svijeta po bogatstvu pitke vode te je to bogatstvo naša velika prednost, no i velika odgovornost.

Danas gotovo 1,8 milijardi stanovnika na svijetu pije kontaminiranu vodu, a njih više od 660 mil. uopće nema siguran pristup vodi u blizini svoga doma. Prema procjenama, do 2030. godine će globalne potrebe za vodom porasti za 50%.

VODA NIJE ROBA, VEĆ JE OSNOVNO LJUDSKO PRAVO!

- Voda je dragocjena tekućina koja život znači!

- Čovjek može bez hrane živjeti mjesec dana, ali bez vode otprilike samo sedam dana.

- Voda čini 70% našega tijela i mora se obnoviti svakih pet do deset dana.

- Uz kisik, voda je jedan od najvažnijih elemenata na zemlji za održavanje života jer za sve što tijelo čini potrebna je voda. Ona izgrađuje, regulira, prenosi, čisti i pomaže hraniti svaki pojedini dio tijela.

- Kvaliteta vode koju pijemo može radikalno utjecati na naše zdravlje.

- Upravo zato od životne je važnosti piti samo najčišću vodu.

Učenici 2. a i 2. b razreda, povodom obilježavanja Svjetskog dana voda, posjetili su Vodovod grada Vukovara. Tom prilikom saznali su puno korisnih informacija o vodi koju svakodnevno piju u svojim domovima. Kroz prostorije Vodovoda provela ih je Aleksandra Ivić, inženjer NUS-a vodoopskrbe i odvodnje. U laboratoriju su uspoređivali nepročišćenu i pročišćenu vodu iz Dunava te postavljali niz zanimljivih pitanja voditeljici laboratorija, tehnologu Smiljani Dokmanović. Između ostalog, učenici su doznali zanimljivost da je u vrijeme reklama na televiziji kao i u poluvremenu nogometne utakmice potrošnja vode znatno veća.

UČITELJICA: Ružica Sabo

PRIPRAVNICA: Dragana Žarković