JAPAN.....Igrajmo se papirom....
Autor: Sanela Kralj, 23. 11. 2010.

Ove smo školske godine odlučili o dječjim pravima progovoriti kroz igru. Izbor je pao na Japan - njegove osobitosti, život djece i učenika u tamošnjim školama i kako provode slobodno vrijeme.

Htjeli smo više saznati o origamiju uz neizbježno ispijanje zelenog čaja. Učenici 5.r. su s veseljem prihvatili osmišljene radionice. Svojim znanjem i vještinama kroz igru origamija vodio nas je prvostupnik pedagogije iz Osijeka, Marino Kavur. Uz njegovu pomoć učenici su savladali opća pravila u savijanju papira i izradili oblike koje su s ponosom izložili u razredu.

Na našem izložbenom „japanskom kutku“ ponosno je stajalo drvo bonsaia, lijepi čajnici, štapići za jelo, zdjelice, ukrasne žlice, jestive neobične jabuke, ukrasne lepeze, literatura o Japanu i brojni drugi simbolični predmeti.

Radionica je proletjela u veselom tonu, iako smo svi skupa pokušavali postići japansku filozofiju zen. Uspjeli smo donekle biti opušteni kod ispijanja zelenog čaja, dok se oduševljenje i radost nije mogla sakriti pri svakoj izradi origami oblika. Učenici su uz tehnike savijanja ispisivali i haiku stihove na posebnim listićima koje su kasnije iščitavali.

Uz pomoć nastavnice tehničke kulture Dragice Kuzmanović izrađene su male školske Japančiceod drveta i tekstila. Nastavnik likovne kulture je učenicima objašnjavao tehnike bojenja, a nastavnica iz hrvatskog je objašnjavala pravila japanske lirike i učenike poticala na pisanje iste. Uz neizostavne zvuke japanske glazbe za opuštanje, prigodne prezentacije mozemo reći kako su osmišljene radionice u potpunosti uspjele.

Sljedeće školske godine planiramo upoznati drugu zemlju na jednako uzbudljiv i zabavan način.