Karlin kutak
Svjetski dan učitelja
Autor: Karla Vučković, 5. 10. 2016.

Dragi, naši učitelji! Došao je i vaš dan, kada vam zahvaljujemo za sve što ste nas naučili. Uživajte, i ostanite tako dobri.

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Taj je dan prigoda da se pokaže kako se rad učitelja i nastavnika cijeni kao iznimno važan za ukupan razvoj društva. Nakana je obilježavanja Svjetskog dana učitelja dati potporu nastavnicima  u njihovu obavljanju odgovorne zadaće i izvući ih iz anonimnosti te naglasiti važnost njihove profesije i obrazovanja čiji su oni nositelji. Zbog toga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u Hrvatskoj.

„Nastavničko profesionalna znanja i vještine su najvažniji faktor za kvalitetu obrazovanja. Ovaj Svjetski dan učitelja pozivamo učitelje da unaprijed prihvate što bolju edukaciju, kao i trajni profesionalni razvoj i podršku...“

Ivan de la Salle zaštitnik je i odgojitelja, školskih upravitelja te mnogih naselja, ustanova, učilišta, župa i crkava diljem svijeta.

Njegovi sljedbenici, Braća kršćanskih škola ili de la Salleova braća, danas uspješno djeluju u 82 zemlje na svim kontinentima, u više od 1000 učilišta, s više od milijun učenika i studenata.

ravnopravnost, kao i pristup i kvaliteti obrazovanja, poziv za nastavnike znači poziv za kvalitetno obrazovanje za sve.

Molitva za učitelje

Bože, molimo te za sve učitelje: daj im gorljivosti i zauzetosti u odgoju mladih da bi se zvanja očitovala i rasla. Daj da svojim poukama, prožeti duhom Evanđelja, bude želju za životom potpunog predanja u onima koje si ti sebi odabrao. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.