2016-09-03 10:11:07

I učitelji uče

Čekajući povratak učenika u školske klupe, učitelji društvene skupine predmeta naše škole, odlučili su naučiti nešto više o Vučedolskoj kulturi. Iako je to gradivo koje učimo još u petom razredu, uvijek je dobro i zanimljivo izaći iz škole i posjetiti lokalitet te pokušati zamisliti povijest in situ. 

 

U petak, 2. rujna, učitelji su posjetili lokalitet Vučedol te se pobliže upoznali s postavom Muzeja, vidjeli niz izložbenih predmeta i čuli štošta zanimljivoga o Vučedolskoj kulturi.

Svaka prostorija tematski je određena, a teme su: geološki položaj Vučedola, nastanak kulture, dolazak Indoeuropljana, stočarstvo, zemljoradnja, lov i ribolov, naselje, vučedolska kuća, tkanje i odjeća, zanati i obuća, metalurgija, keramika, horizont, kalendar, grobovi, Vučedolac, religija, nasljednici te na kraju nastanak Muzeja.
 

Arheološki lokalitet Vučedol jedan je od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Europi i eponimni lokalitet jedne kulturne pojave koja je u vrijeme eneolitika, u trećem tisućljeću prije Krista, zauzimala prostor današnjih dvanaest europskih zemalja.

Muzej skriva priču o predmetima koji su prvo nastali na ovom području. 
Tako možemo vidjeti prvu pravu indoeuropsku vučedolsku kuću – košaru, 
najstarija prapovijesna kola na četiri kotača, najstariji indoeuropski kalendar utemeljen na promatranju zimskog neba, prapovijesna ljevaonica u kojoj se odvijala prva serijska proizvodnja metala, proizvodnja prve bronce na svijetu, prva poznata pila na svijetu nastala u okviru vučedolske kulture, bogatstvo oblika i ukrasa vučedolske keramike – od šalice do amfore – 23 tipa posuda, jama in situ u kojoj je pronađena Golubica / Jarebica, ritualni ukopi unutar naselja, Vučedolci su poznavali i pet tipova obuće  koji su izrađeni za desnu i lijevu nogu te još mnogo zanimljivih informacija.

Spremni smo na novu nastavnu godinu!
 


Osnovna škola Siniše Glavaševića