2011-09-20 11:02:00

EDUKACIJSKO JUTRO S BRANKOM LUSTIGOM

          Udruga Festival suvremenog židovskog filma organizirala je 16. rujna 2011. u 12 i 30 sati u Hrvatskom domu obrazovni projekt pod nazivom Edukacijsko jutro o Holokaustu za učenike 7.i.8. razreda. Program je organiziran pod potporom Ministarstva prosvjete, obrazovanja i športa.

          Kako smo dvojezična škola, rastemo i živimo u duhu tolerancije, međusobnog uvažavanja te poštujemo razlike. Stoga smo se rado odazvali pozivu, ozbiljno se pripremivši za taj dan.

          Program je obuhvaćao projekciju filma Unutar Hanina kovčega te predavanje gosp. Branka Lustiga, poznatog filmskog producenta i višestrukog dobitnika nagrade Oskar za brojne filmove, kao što su Schindlerova lista, Gladijator, itd.

         Budući da je u logoru Auschwitz boravio u blizini djevojčice Anne Frank, gosp. Lustig je, na djeci prihvatljiv način, približio stradanja ljudi koji su bili drugačije nacionalnosti i vjere što je i osnovni cilj ovoga skupa; poticanje tolerancije prema svim ljudima koji žive na ovim prostorima.

          Program je za nas završio u 14 i 30 sati kada smo se organiziranim prijevozom vratili u školu.

Unutar Hanina kovčega

           Film Unutar Hanina kovčega dirljiva je priča o dvoje djece koja su odrasla za vrijeme Drugoga svjetskog rata u tadašnjoj Čehoslovačkoj i strašnim iskustvima kroz koja su prošli samo zato što su bili rođeni kao Židovi.

          Radnja polazi iz sadašnjosti kada skupina japanskih učenika i njihova učiteljica Fumiko Ishioka koriste kovčeg koji potječe iz nacističkoga logora smrti da bi saznali o životu njegove vlasnice, Hane Brady, Židovke koja je bila zarobljena kao dijete tijekom Drugoga svjetskog rata. U ožujku 2000. godine taj je kovčeg stigao u Dječji obrazovni centar o Holokaustu u Tokiju. S vanjske strane kovčega bijelom je bojom bilo napisano sljedeće: Hana Brady, 16. svibnja 1931. godine i Waisenkind – njemačka riječ za siroče. Učenici koji su ugledali izloženi kovčeg bili su puni pitanja. Tko je bila Hana Brady? Što joj se dogodilo? Od Fumiko Ishioke, njihove učiteljice i direktorice centra, tražili su da pronađe odgovore na ta pitanja. Specifičnost ovog filma je da radnju kao pripovjedači pokreću djeca.

Carpe diem! ( Maja Kosić, 7.r.)


Osnovna škola Siniše Glavaševića