2014-01-31 13:22:04 Virtualni bonton i anonimnost na internetu Internet je u današnje vrijeme našim učenicima asocijacija za zabavu, igru, društvene mreže, komunikaciju, dopisivanje, slušanje glazbe, gledanje filmova, učenje... Učenici građanskog odgoja znaju kako virtualna komunikacija ima svoje prednosti i nedostatke te da pravila primjerenog ponašanja vrijede u svim oblicima komunikacije.Sudjelovali su na zanimljivim radionicama koje je u našoj školi održao magistar pedagogije iz Osijeka, Marino Kavur. U skupinama su dogovarali, a kasnije i izlagali svoja virtualna pravila.
Neka od pravila virtualnog bontona su: * Nemoj psovati, lagati, vrijeđati, prijetiti i biti nasilan prema drugim osobama. * Ne sudjeluj u tračevima i ogovaranju, već pokušaj nekome uljepšati dan. *Ne čini ništa što je protuzakonito ili što može nekoga povrijediti.
Nakon izlaganja pravila ostvarena je evaulacija radionice u pozitivnom ozračju.
Nakon bontona odlučili smo pokazati i popričati koliko znamo o anonimnosti na internetu. Kada je ona korisna, a kada predstavlja opasnost?Svatko je iznio svoje mišljenje i iskustva.Razgovarali smo o opasnostima objavljivanja osobnih podataka na internetu, kako se možemo zaštititi, možemo li biti potpuno anonimni na internetu i je li se krše pravila anonimnosti na brojnim društvenim mrežama?
|
Osnovna škola Siniše Glavaševića |