2017-01-20 13:10:56

DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. 

Ovaj se dan obilježuje diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj dan 1945. Crvena armija oslobodila je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj. Tog se datuma ovaj Dan sjećanja obilježava i u Republici Hrvatskoj.

Izvorno značenje pojma holokaust jest žrtva paljenica bogovima ili dušama pokojnika kod Grka i Rimljana, pri kojoj se obično spaljivala cijela žrtvena životinja. Danas je međutim u cijelom svijetu ta riječ uobičajeno ime za genocid nad Židovima, te u širem značenju i sustavno istrebljivanje drugih grupa za vrijeme nacističkog režima u Njemačkoj.

Izraz "Arbeit macht frei" (u prijevodu: „Rad oslobađa“) je stajao na ulazima mnogih nacističkih sabirnih logora "kao tajnovit izraz koji znači žrtvovanje u načinu da beskonačan rad znači duhovnu slobodu".

O stanju tijekom Drugog svjetskog rata pisala je i trinaestogodišnjakinja Ana Frank koja je za svoj 13. rođendan dobila dnevnik u kojem su zapisana njena iskustva i njezine obitelji od 12. lipnja 1942. do 1. kolovoza 1944. Njen je dnevnik po objavljivanju 1947. poslužio kao baza za mnoge igrokaze i filmove.


Osnovna škola Siniše Glavaševića