2017-03-17 13:23:10

Međunarodni dan sreće

Sreća je emocija koja je najmanje postojana i normalno je da ponekad niste „nešto posebno sretni“. Važno je naučiti prepoznati i tolerirati i vlastita neugodna emocionalna stanja kada se jave te se s njima suočiti. 

Međunarodni dan sreće slavi se diljem svijeta 20. ožujka.

Uspostavila ga je Glavna skupština Ujedinjenih naroda 28. lipnja 2012. godine.

Inače, zamisao o Međunarodnom danu sreće potekla je od UN-ovih predstavnika Kraljevine Butan.

U narodu postoji vjerovanje da određene stvari, životinje ili biljke donose sreću.  Djetelina s četiri lista, potkova, bubamara, dimnjačar, duga...

Djetelina s četiri lista

Svi prepoznajemo kao znak sreće. To što predstavlja sreću vjerojatno ima korijen u povezivanju djeteline sa Svetim Patrikom - zaštitnikom Irske. Također postoji legenda koja kaže da je Eva iz raja ponijela djetelinu za sreću.

                   

Potkova

Nađene potkove donose veliku sreću i štite od nesreće, munje i vatre. Ako bi se stavile u kolijevku zaštitile bi male bebe od zlih duhova, a zabijaju se i na ulazna vrata kako bi dom bio siguran. 

                                                                        

Bubamara

Bubamara donosi sreću onome kome sleti na ruku. Broji se dok ne odleti kako bi se saznalo koliko će se godina živjeti ili kad će se neka djevojka udati. Ako se otjera - to će donijeti nesreću.

                                                                      

Duga

Duge se smatraju sretnima jer se na jednom kraju uvijek nalazi vrč s blagom.

                                          

Dimnjačar

Dimnjačari su znak sreće i bogatstva. Postoji legenda koja kaže da je engleski kralj George jednog dana jahao u povorci kad je iznenada na cestu istrčao pas koji mu je napao konja. Konj se propeo i gotovo zbacio kralja, no srećom jedna je osoba odjevena u prljavu i poderanu odjeću uhvatila uzde i smirila životinju. Bio je to dimnjačar.

                                                                              


Osnovna škola Siniše Glavaševića