preskoči na sadržaj

Osnovna škola Siniše Glavaševića

Login

Kulturna djelatnost

KUTAK ZA OSMAŠE

Upis u srednje škole

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Anketa
Za što najviše koristite Internet?





Carnet
Sportska rubrika

NAŠ YOUTUBE KANAL

MALI JEZIČNI SAVJETI

Zuji, zveči, zvoni, zvuči. Šumi, grmi, tutnji, huči - To je jezik roda moga!

Stručni skupovi

Ispis statistike od 13. 10. 2010.

Ukupno: 330482
Danas: 80

 I sretni su jer se poput djece raduju malim običnim stvarima koje ih okružuju; njihovo oko uočava najčudnije detalje.

(S. Glavašević, Priča o pjesnicima)

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
SPRJEČAVANJE NAPADA NA DIJETE
Autor: Sanela Kralj, 1. 6. 2015.

         CAP (Child Assault Prevention – prevencija zlostavljanja djece) je program sprječavanja napada na dijete koji provodi Udruga roditelja „Korak po korak“ putem mreže educiranih CAP pomagača u cijeloj Hrvatskoj. CAP je jedan od najkvalitetnijih programa primarne prevencije zlostavljanja djece u svijetu, koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, nepoznate i poznate odrasle osobe.


         Program provode tri posebno educirane osobe uz suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske. U našoj školi provele su ga 21. svibnja 2015. u 2.a i 2.b razredu učiteljica Ružica Sabo, knjižničarka Biljana Krnjajić i psihologinja Martina Pavković. Dva dana prije radionica sa djecom održan je roditeljski sastanak, jer i većinu roditelja danas muče različiti strahovi vezani za njihovu djecu, kao što su problem napada na njihovo dijete i mogućnost da budu zlostavljana.

  

     Djeca su kroz radionice naučila kako prepoznati nasilje i na koje se sve načine mogu zaštititi i biti SIGURNI, JAKI I SLOBODNI.  Prikazana su im tri igrokaza: „Napad vršnjaka“, „Neznanac protiv djeteta“ i „Poznata osoba protiv djeteta“ u kojima su uz CAP pomagače sudjelovali i učenici, te pomagali svom prijatelju da sačuva svoja prava. Kroz igrokaze su naučili zalagati se za sebe, kako ostati sigurni, jaki i slobodni  uz riječcu  NE, te sigurnosni vrisak koji će koristiti kada su u opasnosti. Za djecu je jako važno znati i kome se mogu obratiti kada imaju neki problem.

  

      Svoje zadovoljstvo ovakvim načinom rada iskazali su i na individualnim razgovorima s voditeljima zahvaljujući im kako su puno naučili i ponavljajući strategije CAP programa. To i jeste cilj CAP programa, nastojanje integracije najboljih izvora pomoći u zajednici kako bi se  smanjila ranjivost djece na verbalno, fizičko i seksualno zlostavljanje.

   SVA DJECA IMAJU PRAVO RASTI SLOBODNA I ZAŠTIĆENA OD ZLOSTAVLJANJA!                      

 Učiteljica: Ružica Sabo

         





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju