U srijedu, 6. siječnja 2013., predstavnici osnovnih škola pet slavonskih županija upoznati su s novim sustavom upisa u srednje škole. Ove godine se uvodi postupak e-prijava i e-upisa u srednje škole.

Učenici će se već od travnja moći prijavljivati u željene škole i programe preko svog elektroničkog identiteta kojeg dobivaju u školi.

Svaki školarac će se upisivati u srednju školu putem interneta, a prijavljivat će se preko PIN-a koji će dobiti SMS porukom na web stranici upisi.hr. Pritom će učenik moći izabrati čak deset obrazovnih programa u maksimalno pet škola. Dosad se učenici nisu mogli prijaviti u više škola, stoga će ova novost omogućiti mnogima da mjenjaju svoje liste prioriteta i više tjedana prije konačnih rezultata.
      Uvedene su i novosti oko prosjeka koji će se bodovati u školama. Tako se više neće gledati prosjek sedmog i osmog razreda, već zadnja četiri razreda osnovne škole. U obzir će se uzeti prosjek svih zaključnih ocjena na kraju petog, šestog, sedmog i osmog razreda učenika. Također će se prilikom računanja prosjeka u obzir uzimati dvije decimale. Prosjek svakog razreda donosit će školarcu po 15 bodova, što iznosi sve skupa 60 bodova, a to je i dosad bio maksimum za upis u srednju školu.
   Detaljnije o svemu možete pročitati u priloženom dokumentu.

Odluka o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole u školskoj godini 2013./2014.

Pri upisu u programe obrazovanja za stjecanje strukovne kvalifikacije u trajanju od tri godine potrebno je dostaviti školi sklopljen ugovor o naukovanju.

Mjesta za naukovanje (praksu) u licenciranim radionicama možete pronaći na ovom linku.

Na ova dva linka možete se informirati on izračunu bodova za upis u srednju školu

1. http://www.srednja.hr/Novosti/Upisi-u-srednje/Izracunajte-bodove-za-upis-u-srednju-skolu

2. http://www.srednja.hr/Novosti/Hrvatska/Nova-formula-Bodovi-za-upis-u-srednje-skole-drugacije-ce-se-racunati

U priloženim dokumentima možete pronaći brošuru Kamo nakon osnovne škole? i  dokument sa str. MZOS-a Često postavljena pitanja u vezi e-upisa.