« Listopad 2024 »

TeenCAP u našoj školi
Autor: Sanela Kralj, 6. 4. 2009.

Tijekom nekoliko proteklih tjedana, u školi se provodila tinejdžerska verzija CAP programa – program prevencije napada na djecu, i to u 8.a., 8.1. i 8.2. razredu. Provodile su ga TeenCAP pomagači Vukovarsko - srijemske županije, Ružica Sabo, učiteljica u Osnovnoj školi Siniše Glavaševića i gospođa Božena Šustić, pedagoginja u Osnovnoj školi Blage Zadre.

TeenCAP je razvio International Center for Assault Prevention (ICAP) kao odgovor na nasilje u životima adolescenata. Projekt prevencije nasilja nad djecom pokrenut je u Columbusu, u Ohio-u, SAD, 1978. s ciljem sprječavanja fizičkog, emocionalnog i seksualnog zlostavljanja i zanemarivanja djece. Razvila ga je Udruga Žene protiv silovanja kao dodatak „Strategijama zajednice za sprječavanje silovanja“, a kod nas ga provodi Udruga roditelja Korak po korak iz Zagreba.

CAP nudi mjere primarne prevencije za:

·          Djecu predškolskog uzrasta

·          Djecu ranog školskog uzrasta

·          Adolescente

·          Djecu s posebnim potrebama

·          Roditelje

·          Učitelje

·          Profesionalce

Trenutno se provodi preko 200 međunarodnih CAP programa. Svake školske godine, preko dva milijuna djece, njihovih roditelja i učitelja, duž Sjedinjenih Država i na međunarodnoj razini, sudjeluju u CAP programu. Osnovni kurikulum preveden je na više jezika, između ostalih i: francuski, španjolski, hrvatski, slovenski, japanski, kambodžanski i vijetnamski.

Glavni cilj CAP programa je smanjivanje ranjivosti djece na sve oblike napada. Ovaj cilj postiže se podučavanjem djece kako da prepoznaju i kako da se nose s potencijalno opasnim situacijama. NAPC je razvio TeenCAP kao odgovor na nasilje u životu tinejdžera.

Osnovni ciljevi TeenCap-a su:

1.        Povećati društvenu osvješćenost o rasprostranjenosti napada na tinejdžere i njihovoj ranjivosti na te napade.

2.        Pružiti adolescentima znanje i vještine da se nose s potencijalno opasnim situacijama.

3.        Osvješćivati i uklanjati uzroke nasilja nad tinejdžerima.

Kako bi se smanjila ranjivost svih mladih, mora se educirati i društvo u kojem djeca žive. Ciljevi TeenCAP –a postižu se kroz tri dijela programa:

1.        predavanje za učitelje i druge zaposlenike u školi;

2.        predavanje za roditelje;

3.        radionice za učenike.

Program za odrasle (roditelje i djelatnike) pruža informacije o: napadima na tinejdžere, kako prepoznati žrtve napada, prijavljivanju zlostavljanja te vještinama koje mogu pomoći u kriznim situacijama. Također se daje detaljan opis TeenCAP radionice za učenike.

Radionica za učenike kombinira vođenu grupnu raspravu i niz scenarija (kratkih priča) s ciljanim situacijama koje tinejdžeri često susreću. Teme o kojima se raspravlja uključuju napad neznanca, batine, nasilje u vezi i seksualni napad. Strategije čija je svrha zaštita tinejdžera uključuju zalaganje za sebe, traženje pomoći od odrasle osobe kojoj vjeruju i samoobranu.

Uspjeh TeenCAP-a ovisi od potpore školske zajednice. Kako program potiče tinejdžere da podjele svoja iskustva i brige s odraslima, važno je da su roditelji i školski djelatnici voljni i sposobni pružiti potporu.

RADIONICE TeenCAP PROGRAMA U 8.a.

Svatko ima pravo biti SIGURAN, JAK i SLOBODAN. Pod našu sigurnost smatramo da odlučno kažemo NE, čak iako je to netko iz naše bliže okoline, obitelji ili neka druga poznata odrasla osoba.

Imamo pravo biti jaki i to ne samo fizički već i iznutra (emocionalno), to znači vjerovati našim osjećajima. Ako osjećamo pritisak možemo odmah prestati s tom radnjom.

Svatko ima pravo na slobodu, što znači imati pravo izbora. To pravo znači i imati pravo tražiti sigurnost kad nam je potrebna.

Sa učiteljicom Ružicom Sabo i pedagoginjom Boženom Šustić održali smo tri TeenCAP radionice. Na prvoj, zajedničkoj, utvrdili smo pravila rada, objasnili kako je važno imati prava i pomoći drugima da zadrže svoja prava. Shvatili smo da postoji spektar napada i da su svi napadi slični po tome što nam uskraćuju naša prava da budemo sigurni, jaki i slobodni.

Utvrdili smo da postoji mnogo načina na koja nam ljudi mogu oduzeti naša prava različitim vrstama napada: zanemarivanje, fizičko zlostavljanje, emocionalno zlostavljanje i seksualno zlostavljanje.

Na drugoj i trećoj radionici podijelili smo se u dvije grupe (dječaci i djevojčice) i iznosili svoja mišljenja o različitim situacijama, i što bi mi i zašto učinili u određenom trenutku. Svima nam se jako svidjelo jer veliki postotak djece u razredu nije upućen, ne samo u seksualne već i u ostale vrste napada.

Kroz rad u TeenCAP radionicama naučili smo točno raspoznavati što je napad ili prisila, a što naša slobodna volja. Često zbog seksualnog  ili nekog drugog napada djeca poput nas mogu postati samozatajna, plašljiva, popustiti u školi i sl. Bilo kakav napad ne smijemo skrivati niti tolerirati jer će napadač (nasilnik) željeti više i to će izmaknuti kontroli.

Moj savjet je da o bilo kakvom napadu najprije razgovaramo s roditeljima ili nekom drugom osobom od povjerenja koja nam može pružiti pomoć i potporu kako bismo spriječili i osudili zlostavljača. Ništa što je protiv naše volje ne treba proći nekažnjeno, jer nitko nema pravo oduzeti nam naša prava!

Matea Šimić, 8.a.