DANAS INFORMIRAN UČENIK = SUTRA ODGOVORAN GRAĐANIN
Autor: Ružica Sabo, 2. 11. 2016.

U sklopu terenske nastave učenici 2.a i 2.b razreda 31. listopada 2016. posjetili su Gradsku knjižnicu Vukovar, Hrvatski radio Vukovar i Zagrebačku banku u Vukovaru.

U Gradskoj knjižnici primila ih je voditeljica American Corner Vukovar gospođa Anita Baier Jakovac i izvrsno obradila radionicu engleskog jezika na temu „Very hungry catterpillar“, jednu od poznatih knjiga koje se obrađuju na satu engleskog jezika u SAD-u. Uz zdravlje i  zdravu prehranu, obradili su teme o voću, bojama, brojevima i danima u tjednu. Bila je to ujedno i korelacija engleskog i hrvatskog jezika, te likovne i glazbene kulture. Učenici su pjevali, crtali, glumili i obogatili znanje engleskog jezika.

Kako je u tijeku Mjesec hrvatske knjige 2016. i tema „Čitam 100 na sat“ učenici su imali prigodu saznati razliku između knjige, digitalne knjige i predstave na temu knjige.

Posjeta Hrvatskom radio Vukovaru bila je također zanimljiva i vrlo uspješna. Cilj je bio posjetiti radio postaju u kojoj je ratne  1991. godine,  kao novinar i ratni izvjestitelj,  tu radio Siniša Glavašević, čije ime nosi naša škola. Dan škole slavimo 4. studenoga, na Sinišin rođendan, te su mu učenici odali počast minutom šutnje, pomolili se i zapalili svijeće ispod njegove biste u predvorju Hrvatskog radio Vukovara.

Jako zanimljiv je bilo u prostorijama HRV, gdje je učenike primio glazbeni urednik Dražen Bočkaj i upoznao ih s djelatnošću novinara i njihovim zaduženjima, kao i različitim edukativnim emisijama za djecu i odrasle. Učenici su imali prigodu izravno se uključiti  u program i pozdraviti svoje najdraže, što je izazvalo veliko oduševljenje.

Kako  31. listopada obilježavamo  Svjetski dan štednje u  Zagrebačku banku pozvala nas i vrlo lijepo dočekala gospođa Lucija Bainrauch. Gospođa Lucija izvrsno je učenicima  pokazala kako je važno znati planirati potrošnju i kupnju, te posljedice koje neodgovorno i neracionalno trošenje novca ima za pojedinca, obitelj i zajednicu. Jako je važno znati da se radom i štednjom stvaraju nove vrijednosti, te uspješnom štednjom dolazi do željene stvari. U tu svrhu svaki učenik je dobio štednu kasicu, bilježnicu za planiranje, te privjesak za ključeve. Saznali su i da je skromno gospodarenje uvjet za ispunjenje želja, te kako je planirana potrošnja i štednja isplativa i dugoročna. Imali su prigodu upoznati i način rada nekih pomagala u banci, kao što su brojač novca, te dizalo do glavnog sefa. Oduševljeni učenici predali su svoje poklone – crteže svojih kasica i jednu jesensku sliku i za to dobili  bombone. Pozdravili su se uz pjesmu „Vesela matematika“, te puni dojmova krenuli put škole.

UČITELJICA: Ružica Sabo

PRIPRAVNICE: Marina Žulj, Dragana Žarković