PI U PJESMI
Autor: Maja Stjepanović, 13. 3. 2017.

Vjerojatno najpoznatiji broj u povijesti čovječanstva je PI. Poznat je još od antičkih vremena i svojim je  obilježjima često bio uzrokom različitih interpretacija - čak su mu se pridavala i čarobna obilježja.

Broj PI se uobičajeno piše kao 3.14, no u stvarnosti on ima beskonačan broj decimalnih mjesta.

Вероватно најпознатији број у историји човечанства је број Пи. Познат је још од античких времена и својим својствима је често био узрок разних интерпретација – чак су му се придавала и магична својства. Број Пи уобичајно се пише као 3.14, али у стварности има бесконачан број децималних места.

Jedna od zanimljivijih metoda pamćenja znamenaka broja PI je smišljanje rečenica u kojima duljina pojedine riječi odgovara pojedinoj znamenci broja π. Učenici 7.c odlučili su isprobati navedenu metodu. Na zajedničkom satu matematike i hrvatskog jezika, poslušali su prezentaciju o broju Pi, a zatim u grupama smišljali pjesme koje će im pomoći da lakše zapamte što više znamenaka broja Pi. Na kraju sata je uslijedilo čitanje pjesama i zapisivanje decimala.

Једна од занимљивих метода памћења цифара броја Пи је смишљање реченица у којима дужина поједине речи одговара појединој цифри броја π. Ученици 7.ц одлучили су испробати наведену методу. На заједничком часу математике и хрватског језика, послушали су презентацију о броју Пи, а затим у групама смишљали песме које ће им помоћи да лакше запамте што више цифара о броју Пи. На крају часа је следило читање песама и записивање децимала на таблу.

Tekst i fotografije: Sanela Milanović, prof.