« Listopad 2024 »

Dani sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.
Autor: Sanela Kralj, 25. 11. 2009.

Povodom Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. Gradska knjižnica Vukovar obilježila je PETE NOVINARSKO- KNJIŽEVNE SUSRETE pod nazivom GRAD- TO STE VI!

Program je održan u prostorijama knjižnice u petak 20.studenoga u 9 sati.

Budući da naša škola nosi ime Siniše Glavaševića, ovoga smo puta imali čast sudjelovati u sadržajima koji nikoga nisu ostavili ravnodušnima.

Ravnateljica knjižnice gđa Antonija Kukuljica s nekoliko je prigodnih riječi otvorila današnje druženje te, kao domaćin, najavila drage goste iz Vukovara, Zagreba, Požege i Đakova. Bili su to književnici i novinari Borben Vladović, Branka Primorac, Mirko Ćurić , gospodin Janoš Kery, direktor Hrvatskog radija Vukovar te gradonačelnica Grada Zdenka Buljan.Sve je bilo popraćeno  izravnim prijenosom Hrvatskoga radija Vukovar.

Pozorno smo slušali fragmente tekstova ratne tematike, mnoštvo stihova i kritika. Vraćeni smo u vrijeme prije točno 18 godina, vrijeme kada su tekli potoci krvi, a na vukovarskim se ulicama umjesto dječjeg smijeha, čuli samo krikovi i bolni vapaji izgubljenih mladosti.

Poseban naglasak današnje manifestacije dala je dimenzija zločina koji se zbio na Ovčari 20.studenoga 1991., gdje su žrtve bili ranjenici i civili vukovarske Opće bolnice.

Novinarsko-književni susreti Grad – to ste vi utemeljuju se kao manifestacija koja će na najprimjereniji način sačuvati uspomenu na novinara-ratnog izvjestitelja i književnika Sinišu Glavaševića, na sve žrtve u Domovinskome ratu i sačuvati ih od zaborava s plemenitim ciljem – neponavljanje sličnoga zločina nikada i nigdje.

Sretni smo jer smo kao mali novinari i predstavnici škole bili dio jednog nikad izgubljenog sna-sna o miru, ljubavi, toleranciji i blagoslovu.

Uvijek ćemo se s ponosom sjetiti Siniše koji je u jednoj od svojih iskrenih priča, kakav je i sam bio, poručio :

Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama još onog mladenačkog šaputanja , pridružite se…I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama . Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe.GRAD-TO STE VI.

Napisali: novinari školskoga lista CARPE DIEM!