Bolest koja ne mora postojati
Autor: Milica Marić, 14. 2. 2018.

Dvanaesti Europski tjedan borbe protiv raka vrata maternice obilježavao se od 28. siječnja do 3. veljače 2018. godine u cilju povećanja edukacije i brige za zdravlje žena, jer su cijepljenje protiv HPV-a, edukacija i probir temelji dobre prevencije raka vrata maternice. Hrvatski sabor proglasio je Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice u RH, a obilježava se svake treće subote u mjesecu siječnju.

Iako su ovi datumi iza nas, kako poručuju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, nikad nije kasno za informiranje, podizanje svijesti o ovom problemu i prevenciju.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo u svom Provedbenom planu imunizacije navodi cijepljenje protiv HPV kao neobavezno preporučljivo cijepljenje. Program donosi ministar zdravstva za razdoblje 2016.-2018. godine.

Detaljnije o projektu koji provodi HZJZ, a u suradnji s Ministarstvom zdravstva, MZO-om, HZZO-om i AZOO-om, možete pročitati klikom na "opširnije".

Ove školske godine učenicima 8.r upućen je poziv na cijepljenje devetvalentnim cjepivom protiv HPV-a. Cijepljenje je preporučeno od strane HZJZ-a, no nije obvezno. Cijepljenje se preporučuje i djevojčicama i dječacima i besplatno je.

Cijepljenje provodi nadležna školska liječnica, dr. Vesna Matejić u prostorijama Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije, Služba za školsku medicinu Vukovar 1, na adresi Jakova Gotovca 5. Telefonski broj na koji možete kontaktirati liječnicu školske medicine i dobiti sve potrebne informacije je 032/413-179.

Doktorica Matejić upoznat će vas s očekivanom djelotvornošću i mogućim nuspojavama cjepiva protiv HPV infekcije. Ukoliko se odlučite na cijepljenje Vašeg djeteta, u školi možete dobiti obrazac Informiranog pristanka, koji ćete potipsati i ponijeti na cijepljenje, kao i zdravstvenu iskaznicu djeteta, iskaznicu o cijepljenju, medicinsku dokumentaciju ukoliko dijete boluje od nekih bolesti, uzima lijekove ili je bilo na operacijskom zahvatu.

Više informacija o samom virusu i cijepljenju možete pronaći klikom na linkove u nastavku.