Posjet muzeju suvremene umjetnosti Zagreb
Autor: Sanela Kralj, 19. 2. 2010.

RAZMIŠLJAJMO O BUDUĆNOSTI !

MSU…www.msu.hr……ustanova koja zauzima važno mjesto na kulturnoj karti Zagreba. Utemeljen je 1954 god.Svojim raznovrsnim programom se nametnuo kao središte okupljanja, zabave i stjecanja novih spoznaja.

U organizaciji Gradskog muzeja Vukovara pet učenika (7.r/8.r.) u pratnji prof. likovne kulture Radoša Đorđevića i ravnateljice škole gosp.Marije Budimir posjećuje ovu fascinantnu ustanovu.

RAZLOG: retrospektivna izložba umjetnika Aleksandra Srneca „Prisutna odsutnost.

VRIJEME POSTAVLJENE IZLOŽBE: 17.1.2010. – 14.2.2010.

POSLJEDICE: velika pozornost najšire javnosti koja je u novom prostoru MSU- a stekla    cjelovit uvid u opus tog velikog umjetnika.

DOJMOVI: zadovoljena znatiželja i novo iskustvo u poimanju muzejsko-galerijsko-znanstvenog istraživanja.

…….Aleksandar Srnec – umjetnik koji je hrvatsku avangardu učinio svjetskom. Dobitnik nagrade za životno djelo Hrvatskog društva likovnih umjetnika. Sa svojim čudesnim umjetničkim eksperimentima zadužio hrvatsku umjetnost. Kritike ga ne rastužuju niti vesele. Umjetnik koji je na samozatajan način obilježio drugu polovicu 20.st. u Hrvatskoj.

„Kad sam kao dječak ostajao sam u stanu, imao sam dvije mogućnosti:istrgnuti list iz teke i crtati, ili otvoriti teku i učiti. Ja sam istrgnuo list.“

….Srnecovo stvaralaštvo je iznimno aktualno i zanimljivo pa se tijekom trajanja izložbe odvijao i bogat popratni program poput kreativnih radionica, stručnih predavanja, projekcije animiranih filmova i filma o samome autoru.

….Razgledavanje opusa ovog umjetnika je za učenike naše i ostalih vukovarskih osnovnih škola bio izniman doživljaj. Učenici su nakon obilaska uspješne retrospektivne izložbe sudjelovala u organiziranoj radionici na temu izrade luminoplastičnih objekata. Materijali za rad su im bili žica, drvo i stiropor.Nakratko su svi bili u ulozi samog umjetnika koji se poigrava na rubu umjetnosti.

…..Sama radionica i Muzej su pozitivno djelovali na sva njihova osjetila pa je sigurno kako će i dalje posjećivati ovu kulturnu meku, koja nudi hvaljene i nadaleko poznate izložbe. Umjetniku Aleksandru Srnecu želimo i dalje plodno i razigrano stvaralaštvo koje nikoga ne ostavlja ravnodušnim!!

Napisala: Maja Stjepanović, prof.

Priloženi dokumenti:
RAZMIŠLJAJMO O BUDUĆNOSTI!.ppt (1.73 MB)