« Rujan 2024 »

intervju
Autor: Tena Držaljević, 16. 10. 2018.

intervju sa učiteljicom Ružicom

KADA STE POČELI RADITI?- 1977 sam zamijenjivala učiteljicu koja je bila na bolovanju, pa sam onda opet 1978 zamijenjivala i predavala hrvatski od 5-8 razreda.

ŠTO JE NAJLJEPŠE ČEGA SE SIJEČATE?- meni je uvijek ljepo sa dijecom i uvijek bi izabrala da budem učiteljica, uvijek je bilo ljepih situacija, jer uvijek ima izložbi, od glinamola se izrađivao nakot a od kože ruže

JESTE LI ZADOVOLJNI SA BIVŠIM UČENICIMA?- znanje je relativna stvar uvijek u razredu ima onih koji su odlični i onih koji su lijeni, a mogli bi, samo ih treba potaknuti.

KAKVO JE BILO GRADIVO?- čini mi se da je bilo više gradiva nego sada, a kada smo bili u eksperimentalnoj školi neka su dijeca bila na početku a neka na kraju udžbenika, tako da je to bilo organizirano prema sposobnostima učenika.

KOLIKO STE GENERACIJA PROMJENILI?- nisu sve bile cijele generacije do 80. godine sam radila po šest mjeseci, pa po tri ne radim pa po dva radim i tak. 82. godine sam dobila svoju generaciju.

KOJI VAM JE PREDMET NAJDRAŽE PREDAVATI?- nisam sigurna, ali od šest predmeta koje predajem mislim da bi bio likovni, kroz sve ga provlačim.

JE LI PLOĆA DRUGAČIJA NEGO PRIJE?- nije bilo ove bijele ploče, nismo imali projektore.

KAKO SU BILE OPREMLJENE UČIONICE?- bilo je dobro, opremljenije nego danas, što se tiče materijala, kada sam ja došla u ovu školu nije bilo parketa nego petonki pod premazan crvenom bojom, dvorana za tjelesni je bila gdje su sada učionica za tehnički i arhiva.

JESU LI VAM BOLJI DANAŠNJI E-DNEVNICI ILI STARI?- u onom dnevniku sam odmah vidjela što nisam upisala a u ovom moram tražiti, ali ovaj mi je draži jer mogu sve upisivati kod kuće a kod starih sam sve morala upisivati na satu jer su ostajali u školi.

KAKO STE SE PRIPREMALI ZA NASTAVU?- uglavnom smo tražili po knjižnicama, a pošto nam je prije knjižničar bo Siniša Glavašević uvijek smo mu petkom govorili plan za sljedeći tjedan pa bi nam pronalazio sve i svašta a u ponedjeljak bi samo podijelio ideje, a kod kuće smo se pripremali pomoću udžbenika.

KAMO STE DIJECU VODILI NA IZLETE?- u školu u prirodi u Kranjsku goru pet dana, skijanje, Zagreb, a 1. i 2. razred tako Osijek-Ilok i natrag.

ŠTO BI STE PREPORUČILI DANAŠNJIM UČENICIMA?- da malo manje vremena provode za mobitelima a da se više druže.