Terenska nastava - Posjet "Vodovod"-u
Autor: Sanela Kralj, 10. 2. 2010.

Našeg susjeda „Vodovod grada Vukovara“ posjetili su učenici 7. a razreda 26. siječnja ove godine. Posjetu su vodile učiteljice Ankica Strešnjak i Slavica Mišić kao terensku nastavu iz kemije i matematike s temom „Voda i proizvodnja pitke vode“.

U predvorju nas je ljubazno dočekala gđa. Smiljana Dokmanović, voditeljica laboratorija i tehnolog, te nas upoznala s osnovnim etapama u proizvodnji pitke vode pomoću izloženih shema.

Slijedio je obilazak pogona za proizvodnju pitke vode.

Kaptažni bunar crpi površinsku vodu Dunava od koje se dobiva 80% vode za piće distribuirane na području Vukovara i trinaest okolnih mjesta.

U impresivnoj strojarnici nalazi se nekoliko crpki za dunavsku i pitku vodu.

Ondje se neprekidno prate temperatura i pH-vrijednost vode koja dolazi iz Dunava.

Vidjeli smo upravljačku jedinicu cijelog pogona,

kao i računalo koje nadzire rad cjelokupnog postrojenja.

Obišli smo akceleratore - uređaje u kojima se talože krupne čestice nečistoće iz vode.

Voda dalje odlazi na filter polja gdje se finije nečistoće odvajaju filtriranjem kroz pijesak i po potrebi aktivni ugljen. Potom slijedi vodosprema gdje voda čeka distribuciju do potrošača.

Imali smo čast biti prvi učenici koji su posjetili novouređeni laboratorij u kojem se vrše brojne fizikalno-kemijske analize vode.

U laboratoriju utvrđuju i mikrobiološku ispravnost vode.

Ponovo smo se okupili u predvorju kako bi dovršili izradu tematskih zadataka uz svesrdnu pomoć gđe. Dokmanović.

Zahvalili smo domaćinima na ljubaznom gostoprimstvu i uputili se u laganu zimsku šetnju do škole noseći sa sobom sliku našeg vodotornja - danas simbola Vukovara, koji je nekada doista značio život u gradu.