JALTA,JALTA
Autor: Sanela Kralj, 15. 3. 2010.

Neka cijeli ovaj svijet…

Sudjelovali smo u terenskoj nastavi u sklopu nastave glazbene kulture te posjetili Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku  i pogledali mjuzikl Jalta, Jalta koju je napisao Milan Grgić, a uglazbio Alfi Kabiljo..

Svi smo se veselili odlasku, ponajprije zbog hrane u McDonaldsu, ali kada smo odgledali predstavu bili smo iznenađeni i presretni. Zamišljali smo (nakon što smo se dobro najeli) da će predstava trajati dva sata i da nećemo moći dočekati kraj. No, bilo je upravo suprotno. Predstava nas je ostavila bez daha. A što smo vidjeli?

Mjuzikl Jalta, Jalta je prvi puta prikazan prije 36 godina, u vrijeme tzv. hladnog rata kada su se bivši saveznici iz Drugog svjetskog rata (koji su odredili podjelu svijeta nakon rata) otimali za što veća područja utjecaja. I u Jalti se saveznici svađaju oko podjele svijeta, ali problem im stvara Zelena livada. Što je, gdje se nalazi i još važnije, tko njome vlada i kako će je podijeliti.

Zelena livada je mrlja na karti koja raste, a tajnu o njoj znaju sobari Griša (Rus), Stenli (Englez) i Lari (Amerikanac) koji brane interese svojih generala. Pravi nositelji radnje su sobari, kuhari, domari, vrtlari, agenti tajnih službi i sl. Svaki od njih unosi obićaje karakteristične za duh zemlje koju predstavljaju.

Nina Filipovna utječe na raspoloženje sobara svojom pjesmom, ali i pojavom, te pokušava spriječiti svađe sobara. U tome joj pomaže i kuharica Marfa koja svako malo prekida rasprave jer je vrijeme za čaj.

Vedrinom i humorom svakako su nas nasmijale i djevojke na radnim akcijama predvođene «strogom» brigadirkom. Poklanjale su svoje lopate kao najljepši poklon i tjerale sobare da zatrpavaju rupe jer ih je Jalta prepuna.

Zelenu livadu nisu uspjeli podijeliti. Ostala je njihova mala tajna o kojoj nisu obavijestili svijet. Željeli su sačuvati jedan kutak svijeta u kojem nema sukoba, podjela, ali niti ljudi. Zato je obasjana suncem i sva u cvijeću.

A kada se Nina Filipovna pita «Što će biti sutra?», nadamo se da ćemo se opametiti i stvoriti svijet u kojem vladaju mir, sloboda, jednakost, demokracija i nacionalni ponos. Ako to umotamo u sretnu zemlju obasjanu suncem, ovaj bi svijet zaista mogao postati bajka.

Od srca smo se nasmijali, a kući otišli u nadi da će i naš svijet postati sretan te se veselimo svim budućim posjetima Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku.

Ivona Jurić, 5.a