preskoči na sadržaj

Osnovna škola Siniše Glavaševića

Login

Kulturna djelatnost

KUTAK ZA OSMAŠE

Upis u srednje škole

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Anketa
Za što najviše koristite Internet?





Carnet
Sportska rubrika

NAŠ YOUTUBE KANAL

MALI JEZIČNI SAVJETI

Zuji, zveči, zvoni, zvuči. Šumi, grmi, tutnji, huči - To je jezik roda moga!

Stručni skupovi

Ispis statistike od 13. 10. 2010.

Ukupno: 330166
Danas: 10

 I sretni su jer se poput djece raduju malim običnim stvarima koje ih okružuju; njihovo oko uočava najčudnije detalje.

(S. Glavašević, Priča o pjesnicima)

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
KULTURNA SCENA VUKOVARA
Autor: Sanela Kralj, 16. 6. 2008.

Vukovar je vrlo mali grad, ali ima sve što je njegovim stanovnicima potrebno.

Školska družina mladih novinara krenula je put Vukovara kako bi svojim čitateljima još više približila grad koji je mnogo izgubio, puno pretrpio, no još uvijek ima što ponuditi ljudima koji su mu vjerni.

     Kažu, Vukovar je nekada bio prekrasan gradić, imao je…, davao je…, nudio je…, mogao je..Ma ima, daje, nudi, može i danas.

 


     Jedna od ljepših građevina Vukovara novi je hotel Lav te nešto stariji Dunav, koji  je puno ranije izgrađen, no ništa manje lijep. Ne bi bilo lijepo kada bismo izuzeli muzej grada Vukovara Dvorac Eltz, a još manje vučedolsko nalazište i simbol grada Vukovara Vučedolsku golubicu i Vodotoranj koji nas ponosno čuva.

 

Naš grad u svome sastavu ima bezbroj kulturnih ustanova kojima se može podičiti, stoga i bogat kulturni život. Mnogi ga turisti posjećuju, slikaju najljepše i najbogatije njegove dijelove. Grad bogat kulturnim i povijesnim događajima, grad bogat ljudima koji ga vole, grad koji nas zove natrag…Vukovar…

 

Dvorac Eltz nalazi se u središtu grada. Filip Karlo Eltz, nadbiskup u Mainzu i njemački knez izbornik, 1736 g. kupuje ovaj ogromni posjed s 35 naseljenih mjesta. Gradnju dvorca započeo je 1749. vlasnik vukovarskog feuda Anzelmo Kazimir Eltz. U početku je bio izgrađen samo središnji dio, a kasnije je dvorac više puta dograđivan. Već 1781. završeno je prvo veće proširenje , dok je konačan izgled dobio početkom 20.st. po nacrtima bečkog arhitekta Siedeka. Velikih je dimenzija, raskošne koncepcije, obiluje bogatstvom stilskih detalja. Ubraja se među najreprezentativnije građevine baroknog razdoblja. Od 1968. u dvorcu je smješten Gradski muzej Vukovara, u kome se nalaze prapovijesni predmeti pronađeni na arheološkim nalazištima.  

 

     Hotel Lav izgrađen je prvi puta 1840., a obnovljen u veljači 2005. godine. Poslovno je i kongresno središte, posjeduje kongresne dvorane koje su dobile imena prema poznatim osobama i; dvorana Ružičke, Bauera, grofa Eltza i Strossmayera. Izložbe slika, posjeti brojnih hrvatskih umjetnika česti su u „ ovoj kući“.Hotel je privatno vlasništvo obitelji Mijok.

 

Lav pruža niz mogućnosti svim ljudima, dok su sobe prilagođene svima, pa i osobama s posebnim potrebama i invalidima.

 

   Najnovija građevina, tik uz Lav, Hrvatski je dom. Prekrasno mjesto koje je i te kako nedostajalo našemu gradu. Gradnju Hrvatskog doma pokrenuli su hrvatski građani i obrtnici, kao i Pjevačko društvo Dunav, a pri gradnji je pomogla i tvrtka Zuber iz Višnjevca. Sagrađen je prema projektu poznatog zagrebačkog arhitekta A. Freudenreiha, 22. srpnja 1922. U Domu se održavaju koncerti, folklorne manifestacije, kazališne predstave, a česti su gosti pjevačke skupine i glumci koji dolaze iz HNK- a Osijek i Zagreb.

 

Posjetitelji koji danas dolaze u hotel Dunav brojni su, dok nekad hotelskim hodnicima prođe 120 – 200 posjetitelja, najviše u vrijeme ručka, s obzirom da je usluga neizmjerno bogata i privlačna svima.Velik je broj turista iz Engleske i Italije.

 

                                                                                                                                                 

Vučedolsko se nalazište nalazi na periferiji grada. Nekada je i samo bilo grad. Otkrio ga je Josip Brunšmid. Danas se na njemu vrše arheološka istraživanja.

 

U vremenu kada je istraživanje bilo u povojima, pronađena je Vučedolska golubica koja je danas simbol grada. Prije samo nekoliko mjeseci na ovom je području pronađena Vučedolska čizmica. Arheolozi tvrde kako su obje služile obredima, dakle, imale su istu svrhu.

 

                              Djeco, naiđite katkad u kino odgledati dobar film! Otiđite s roditeljima u predivni Hrvatski dom na kazališnu predstavu! Pogledajte galeriju iznimnih slika u hotelu Lav te protrčite cvjetnim vučedolskim livadama!

 

 

 

                         Jelena Davidović, 6.razred (nastavnica Ivana Skender – Oršolić, hrvatski jezik)





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju