BLAGOSLOV MIRA
Autor: Sanela Kralj, 23. 11. 2010.

I ove su se godine učenici naše škole priključili „Vukovarskoj golubici mira“, akciji Muzeja grada Vukovara i Hrvatskog doma u sklopu koje na središnjem gradskom trgu budu prikazane poruke mira svih vukovarskih osnovnih škola, a ovoj se lijepoj manifestaciji priključe i brojni osnovci diljem Republike Hrvatske.

Donosimo vam samo neke vrlo lijepe riječi naših četvrtaša:

Luka Ivankiv: Ako želiš mir, nemoj vrijeđati prijatelje, nego im pomaži.

Brigita Solaković: Neka na Zemlji vlada vječni mir bez ratova i gladi.

Milan Dželalija: Mir je kada ljudi ne ratuju, kada se vole i kada se druže.

Karla Kufner: Želim da moj voljeni Vukovar bude ljepši, bolji i bez smeća i otpada, a među ljudima neka vlada mir, radost, sreća i ljubav!

Josip Magoč: Ako želiš mir neka ne bude rata.

Josipa Rehak: Željela bih da svi siromašni imaju dovoljno kruha, vode i krov nad glavom.

Leonardo Čale: Želim mir u zemlji bez pucnjave i ratova, bolesnima ozdravljenje, a siromašni da se obogate.

Ivana Pavlović: Željela bih da se svi slažemo, sve dijelimo i lijepo se igramo.

Katja Miljković: Željela bih da ljudi ne ostavljaju svoju djecu na ulici, nego da im prže ljubav.

Pročitajmo i kako naši učenici zahvaljuju braniteljima što im u nasljeđe ostavljaju miran i lijep život u “gradu na Dunavu“:

LIJEPO JE ŽIVJETI U MIRU

Naš grad i našu domovinu 1991. godine pogodio je jer rat. Neprijatelj je napao i uništio grad. Puno je ljudi stradalo i puno domova uništeno. Djeca su ostala bez roditelja i roditelji su ostali bez djece. Mislim da je to najveća žalost. Teško mi je kada na televiziji gledam stradanja ljudi i njihovu patnju.

Sretna sam što živim u miru. Voljela bih kada bi se svi problemi mogli riješiti na miran način. I mi djeca, kada se posvađamo, brzo se pomirimo. Nitko ne smije činiti zlo drugima.

Kada je mir, čuje se dječji smijeh i cvrkut ptica. Zato bih voljela da se sva djeca svijeta bezbrižno igraju. Ipak, ne smijemo zaboraviti što se dogodilo u ratu, kako bismo znali koliko je mir dragocjen.

Mir u domovini i mir u obitelji veliko je bogatstvo.

Ana Brekalo, 4.a

Lijepo je živjeti u miru

Ovih dana prisjećali smo se svih žrtava poginulih u Domovinskom ratu. Bilo je to prije devetnaest godina. Oni su nam omogućili da danas živimo u miru u svojoj lijepoj domovini, Republici Hrvatskoj.

Lijepo je živjeti u miru, igrati se u parku, učiti u školi te mirno spavati. Nemamo straha od zvuka aviona, jer znamo da nam ne prijeti nikakva opasnost.

Volio bih da svi ljudi žive u miru i slobodi.

Vinko Budimir, 4.a

Lijepo je živjeti u miru

Šećem ulicama  svog voljenog grada, gledam  i razmišljam o tome koliko je toga pretrpio i izgubio. Moglo se to riješiti na miran način.

No, ipak i Vukovar sada ima sunce koje ga grije. Teška prošlost pomalo se zaboravlja, pobijedili smo zlo, pobijedili smo i mržnju. Nismo odustajali ni u najtežim trenutcima. Iako neki ljudi još uvijek ne znaju gdje su im najmiliji, ne odustaju i dalje se bore za istinu.

Zato, ne zaboravite Vukovar!

Ivan Orešković, 4.a

Lijepo je živjeti u miru

Lijepo je živjeti u miru,  bez straha i boli, bez sumnje da će se rat opet ponoviti. Rat nam je donio puno nesreće u životu i ne smije se ponoviti.

Svi ljudi vole živjeti u miru sa svojom djecom. Čuvaju ih, maze i brinu o njima, jer djeca su najveće blago ovoga svijeta i blagoslov svim roditeljima.

Zato čuvajmo mir u našem voljenom gradu Vukovaru!

Ana Brala, 4.a.