« Svibanj 2024 »

ŽRTVA BOROVA NASELJA ZA DOMOVINU
Autor: Sanela Kralj, 22. 11. 2010.

I ove je godine studeni tužan u našem kraju. Pod geslom „Vukovar - pobjednik jer je žrtva“ devetnaesti se put prisjećamo tragične sudbine našega grada, njegovih branitelja i civila o čijoj sudbini svjedoči plamen brojnih svijeća koje ovih dana palimo kako bismo jasno izrekli da mislimo na njih i cijenimo sve ono što su učinili za nas.

19. studenog 2010. i naša je škola odala počast hrabrim braniteljima Borova naselja u spomen na dan kada je nestala i posljednja nada da će se grad obraniti. U školi smo kratkim povijesnim pregledom događaja upoznati sa svime što se tih dana dogodilo u našem kraju.

Potom smo krenuli do „Borovo Commerca“ kako bismo se i mi priključili koloni sjećanja želeći zapaliti svijeću za sve koji su otišli u vječnost. Neka plamen gori vječno za naše junake koji su svoj život dali za svoju i našu Domovinu!

Tužnu je obljetnicu uveličao zbor naše škole otpjevavši  himnu Republike Hrvatske, a u programu su sudjelovali i učenici OŠ Blage Zadre, Udruga majki poginulih branitelja dok je molitvu predvodio župnik fra Vjenceslav.

Suosjećajući sa svima koji su taj put morali prolaziti te ratne 1991.g. stigli smo do crkve Gospe Fatimske gdje je održana svečana misa koju je predvodio monsinjor Tadija Pranjić. U propovijedi i molitvama još jednom je iskazana hvala svima koji su svojim životima sudjelovali u stvaranju samostalne i pravedne Republike Hrvatske.

Svoj ćemo skromni doprinos braniteljima završiti riječima Josipa Ćuka, učenika VII.a razreda: Nikada ne ću zaboraviti Vukovar, ponosno ću u njemu živjeti, igrati nogomet. Bili smo žrtva, ali Bog nas nije zaboravio. On nam je pomogao i pobijedili smo. Vukovar je jučer, danas, sutra, Vukovar je pobjednik jer je žrtva!

Napisali: A.Markanović, I.Jurković, N.Krizmanić i L.Ivić, 7.r.