« Svibanj 2024 »

KONTAKT POLICAJAC U PRVIM RAZREDIMA
Autor: Sanela Kralj, 29. 9. 2011.

Na početku školske godine  uvijek se s učenicima prvih razreda provodi preventivna akcija o prometnim pravilima, značenjima prometnih znakova i ponašanju na prometnicama. Projektom „Policija u zajednici“ organizirana je 13.09.2011. posjeta, predavanje i koristan kontakt policajca Zorana Čovića s učenicima 1.a., 1.b., i 1.1. razreda u svrhu zaštite djece.

Ovo prigodno predavanje održano je u sklopu akcija „Poštujte naše znakove“, koju provodi MUP, te „Vješto i sigurno u prometu“, koju provodi HAK.

Učenici prvih razreda ponovili su znanje o prometu naučeno u vrtiću i od svojih roditelja. Pokazali su veliko znanje o „zebri“, semaforu i trima bojama koja se na njemu izmjenjuju. Na upit policajca smiju li djeca sjediti na prednjem sjedištu automobila odgovorili su potvrdno - ali kada nema policije u blizini. Policajac ih je upozorio da to smiju činiti tek kada navrše 12 godina. – U protivnom – kazala je jedna djevojčica- djeca bi uslijed prometne nesreće mogla izletjeti kroz vjetrobransko staklo.

Djeca znaju da je promet opasan, da moraju paziti i biti uvijek oprezni. Policije se ne treba bojati, ona nam pomaže, brine se o našoj sigurnosti u prometu, ali i općenito kontakt policajac u širem susjedstvu postaje naš znanac i prijatelj na koga se možemo osloniti u svakovrsnim životnim situacijama. Kod bilo kakvih oblika nasilja učenici se bez ustručavanja i straha mogu obratiti svom kontakt policajcu. Uloga kontakt policajca je da sredinu u kojoj živimo učini sigurnijom i mirnijom.

Na kraju predavanja naš kontakt policajac Zoran uručio je prvašićima prigodne poklone.

Ana Brekalo, 5.a.