« Listopad 2024 »

NAŠI MALI „ FOLKLORAŠI “
Autor: Sanela Kralj, 8. 11. 2008.

U našoj školi već šestu godinu djeluje folklorna skupina učenika nižih razreda koja njeguje dječje tradicijske narodne igre. Folklor je danas kulturno i umjetnički vrijedna tvorevina naroda određenog kraja ravnopravna u svijetu sa svim kulturno umjetničkim tvorevinama iz glazbe, umjetnosti i sl., jedino se razlikujemo prema svojoj baštini.
   Dječji folklor su tradicijske tvorevine nastale iz tri izvora: onoga što su stvarala djeca, što su stvarali odrasli za djecu i kad je logičnim slijedom folklor odraslih prelazio na djecu.

Dječje tradicijsko stvaralaštvo ima sve bitne elemente predajne kulture. Prenošeno s koljena na koljeno očuvalo je mnoge stare običaje. Naš je narod oduvijek nastojao djeci, kao nastavljačima samosvojnosti i kulture zavičajnoga kraja, prenijeti „život i običaje“ svojega vlastitoga ali i prethodnih naraštaja.
    U dječjem svijetu očuvali su se već davno zaboravljeni običaji i igre zanemarene od odraslih, a dijelom su mitovi i predaje potekli iz stvaralaštva odraslih namijenjenih djeci, te kreacije nastale kao proizvod dječjeg nadahnuća, ali i građe naučene u školi, koju su djeca u svoje slobodno vrijeme prilagodila govornim, melodijskim i ritmičkim značajkama vlastitog kraja.
    Naša folklorna skupina njeguje narodne igre kojih su se djeca igrala u svoje slobodno vrijeme, ali i uz neke obveze koje su morali obavljati u obitelji i zajednici. U skladu s tim napravili smo i naše narodne nošnje u kojima nastupamo, a to su bijele košuljice, hlače i haljinice ukrašene samo tkanicom i sitnim vezom vrijednih ruku naših mama i baka učenika sadašnjeg 6.a. razreda, koji su vrijedno plesali do četvrtog razreda.
    Sada skupinu čine učenici 2.a., 3.a. i 4.a. razreda koji su ukras na priredbama i svojim nastupima izazivaju radost i veselje te uvijek veliki pljesak oduševljene publike. Tako je bilo i za Dan škole i otkrivanje biste Siniše Glavaševića čije ime s velikim ponosom nosi naša škola.

Učiteljica: Ružica Sabo