« Listopad 2024 »

JESEN I PRED NAŠIM VRATIMA
Autor: Sanela Kralj, 11. 10. 2012.

S odlaskom zadnjeg jata lasta na jug, stigla nam je jesen. Žuta, tmurna, kišna jesen koju volimo po mnogočemu. Neki vole gledati obiteljske filmove zamotani u topli prekrivač. Ispijaju vrući čaj, dok vani sipi kiša. Neki pak uživaju slikati smajliće na zamagljenim prozorima automobila.

Jesen vole i ljubitelji vitamina-zbog plodova koje ona donosi. Raznobojne jabuke, kruške, grožđe i orasi mali su dio širokog spektra jesenske ponude.Najkrhkijima i najnježnijima ovo je godišnje doba također vrijedno.Mirna i topla druženja s prijateljima uz kokice i društvene igre donose radost povezivanja,odmak od fejsa i igrica na računalu.Jesen je doba sanjivih kiša i bajkovitih magli, bundeva na prozorima, lišća i toplih kaputa,doba ljubavnih priča, ljubljenja na kiši. I umjetnike će zaokupiti jesenske kiše.Svi će naći čari u bisernim kapima na uvelom lišću,maglovitom voćnjaku i ozeblim rukama.

Dostojno je pozdravljena i u našoj školi. Djeca su donijela kestenje, ukrasne bundevice, žirove i lišće.Svojom kreativnošću osmisle uvijek nešto novo kako bi ukrasili školske izloge. Naš je hol prepun likovnih i literarnih  radova. Na ulaznim vratima, u znak dolaska jeseni,kreativna je skupina postavila svoj doživljaj zlatnog godišnjeg doba.

No,ona također budi osjećaje i potiče na razmišljanje o životu i njegovoj prolaznosti. Neki se pitaju što je to tako lijepo u umiranju  koje vodi ništavilu… Ponekad bismo zaplakali za prirodom i ljetom, jer cvijeće, trava, kukci, drveće, ptice - sve umire, utihne...

Zaista, jesen u nama pobuđuje i tužne i razigrane note, kako kod koga.

Napisala: Jelena Radovančev, 8.r. (Carpe diem!)