« Rujan 2024 »

3. sat povijesti iz Vukovara – Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine“
Autor: Branimira Barun, 16. 11. 2012.

„ A grad? Za nj ne brinite…jer – Grad – to ste vi!“ To je vjerojatno najcitiraniji stih priča Siniše Glavaševića.

I dok je u rijetkim trenutcima naznaka mirnoga dana pisao svoje priče odmarajući od novinarskoga izvješćivanja i obilaska ruševina svoga grada, vjerojatno niti u najdaljem zakutku njegove svijesti nije se javljala misao kako bi njegova književnost mogla postati gotovo proročanska. To vizionarstvo danas, 21 godinu kasnije, potvrđujemo mi, učenici ovoga grada koji ćemo sva svoja htijenja uložiti u stvaranje bolje budućnosti za nas i ovaj grad.“

Riječi su to kojima je naš učenik Luka Grlić  upoznao osmaše iz sedamnaest hrvatskih gradova s  „Pričom o Siniši“ , kratkom dokumentarnome filmu kojim je naša škola obradila ovogodišnju temu „Riječ o Domovinskom ratu – Domovinski rat u književnoj riječi“.

U sklopu obilježavanja dvadeset i prve obljetnice Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine Osnovna škola Dragutina Tadijanovića, u suradnji sa sedamnaest škola iz devet hrvatskih gradova, već treću godinu provodi projekt videokonferencijskog sata povijesti kako bi se učenici prisjetili znamenitih i junačkih dana obrane Vukovara.

Jedna od tih škola bili smo i mi. Valentina Rehak putem CARNetove videokonferencijske mreže upoznala je sve prisutne učenike kako je nastao naš film i što je bila naša misao-vodilja dok smo ga snimali.

„Naša škola nosi njegovo ime i mi smo iznimno ponosni na to. I dok se o Siniši kao novinaru i književniku mnogo toga zna, široj je javnosti vjerojatno nepoznata činjenica kako je Siniša tri godine radio kao knjižničar u našoj školi tada posvećenoj Ivanu Goranu Kovačiću, još jednom književniku kojemu je rat prerano okončao mladi život.

Članovi naše filmske družine: Renato, Nikla, Sara i Marija Magdalena uz pomoć nastavnica Marine i Branimire te nastavnika Dražena, porazgovarali su s našim današnjim učiteljima i tadašnjim Sinišinim suradnicima te su „Pričom o Siniši“ željeli prikazati barem dio njegove bezbrižne, pjesničke, gotovo dječačke predratne priče.“

Film možete pogledati na ovom linku.

Napisala: Branimira Barun