Samurajska čast Nikole Šubića Zrinjskog
Autor: Branimira Barun, 16. 2. 2013.

Glazbena tragedija u tri čina, povijesna opera Nikola Šubić Zrinjski Ivana pl. Zajca, uprizorena je u osječkom Hrvatskom narodnom kazalištu. Spoj kazališne, glazbene i plesne umjetnosti  te hrvatske povijesti, nešto je što nismo željeli propustiti.

Poslije nastave uputili smo se autobusom prema Osijeku. S nestrpljenjem smo iščekivali polazak  - druženje, McDonald's te gledanje opere uživo po prvi put… Iako su ispočetka neki bili sumnjičavi prema operi,  odgledavši ju,  sve su sumnje u operu, kao nerazumljivu i tešku za pratiti, otklonjene.

Sulejman Veliki i njegov harem, mukotrpno uvježbavani, sinkronizirani pokreti plesne skupine, dikcijski usavršeni dijalozi glumaca koji su uprizorili slavnoga Nikolu Šubića Zrinjskog, njegovu ženu Evu, ljubavni prizori, Jelenin san o vjenčanju, njezina tragična smrt od ruke njezina zaručnika Juranića, prikaz juriša vojnika predvođenih Zrinjskim i Evom u Sigetu, ostavili su nas bez daha…

Kao i svaka tragedija, i kroz ovu smo doživjeli svojevrsnu katarzu zbog koje smo u autobusu, stopljeni s junacima opere, pjevušili dijelove opere i danima nakon pričali i povezivali slike i prizore koji su nam ostali u sjećanju. Jurišom Hrvata među tursku vojsku, apoteozom junaštva i pobjede, završila je opera, a novim spoznajama i prekrasnim druženjem završio je i naš mali izlet u Osijek.

napisala: Dina Dedić