Naši prvi stvaralački koraci uz Silviju Šesto
Autor: Branimira Barun, 16. 2. 2013.

Dan zaljubljenih primicao se svome kraju… Bilo je tu puno uzbuđenja, gostovanja, ljubavnih priča i poruka, osmijeha… Kada se sve malo utišalo, s posljednjim zvonom, u našu je školu došla jedna izuzetna gošća – spisateljica Silvija Šesto. Uz nju smo započeli ciklus naših literarnih kreativnih radionica u okviru projekta CAM(H)P -  Put u središte priče.

U pratnji mr. Julijane Adamović, spisateljica Šesto u našoj je knjižnici dočekala naše učenike željne spisateljskih avantura. Svestranu autoricu, profesoricu filozofije i komparativne književnosti, scenaristicu i bivšu reprezentativku u stolnome tenisu, teško je opisati u nekoliko rečenica. Možda najbitnije, i učenicima najzanimljivije,  svakako je podatak  kako  je  njezin roman Debela uvršten je na IBBY-evu Časnu listu.

Ona je jedna od pokretačica i potpredsjednica Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade, a stručno je Povjerenstvo revizijom osnovnoškolske lektire odlučilo uvrstiti čak pet njezinih naslova na lektirni popis (Vanda, Bum Tomica i Bum Tomica 2, Tko je ubio pašteticu, Debela). Govorila nam je kako je roman Debela i uprizoren, što nas je jako zainteresiralo i poželjeli smo pogledati tu predstavu.

Predstavila se učenicima i od svega, najviše su ju zapamtili kao jednu izuzetno pristupačnu, humorističnu i zanimljivu osobu. Čitala im je ulomke Debele i sve ih je uspjela nasmijati i zacrvenjeti. Zatim je pročitala pjesmu o majstorima koji bojaju zidove i jedu mesni doručak te analizu iste pjesme. Neobičnim tekstom motivirala je učenike na prvi kreativni korak u njihovim pokušajima literarnoga stvaranja. Svi su pokušali… Pisali su pjesme o ljubavi, pingvinima, dosadi, ispijanju kave, ljubljenju, odrezanim uvojcima kose… Spisateljica ih je uspjela uvjeriti kako sve može biti dobar motiv za pjesmu i kako je prostor teksta prostor u kojem se ničeg ne trebaju sramiti.

Zatim su čitali pjesme i oduševili spisateljicu i Julijanu koja se, zajedno sa svojim sinom, također okušala u pisanju neobičnih pjesama.

Tajnim glasovanjem dobili smo i pobjednika te večeri – bio je to Nemanja Dir,  učenik 8. b, sa svojom pjesmom Dosadaaaaa. Dobio je knjigu Tinuninu i malo knjižicu džepnog izdanja za pisanje i stvaranje.

Bila je to jedna nevjerojatna književna večer!

napisala: Dina Dedić