Knjige, knjige...
Autor: Karolina Nadaždi Hideg, 22. 4. 2013.

Knjiga, kažu, nije hrana, ali je poslastica! Kako mi zaista vjerujemo u to, Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježili smo jednom zanimljivom radionicom!

Travanj je po mnogočemu značajan. Obilježavamo nekoliko bitnih obljetnica, dana, slavimo dolazak proljeća, radujemo se svakodnevici i uživamo… A kako najbolje obilježiti spomendane knjiga, nego izradom jedne! Tako se dodatna družina hrvatskoga jezika u petak uputila u Gradsku knjižnicu, željna novih pustolovina i nekih dalekih, nestvarnih krajeva, koje samo knjiga može u jednome trenu prostrijeti pred nas!

Dan hrvatske knjige obilježava se 22. travnja jer je na taj dan 1501. otac hrvatske književnosti Marko Marulić dovršio Juditu, svoje najpoznatije djelo na hrvatskome jeziku. Jezična podloga Judite splitska je čakavština i štokavski leksik, te glagoljaška predaja. Spoj navedenih jezičnih elemenata u istome djelu, navještenje je budućeg jedinstvo hrvatskoga jezika.

Naš je zadatak je bio jednostavan. Prvo smo se upoznali s osnovnim podatcima vezanim za bitne nam dane knjiga, izradili smo plakat na istu temu te prionuli kreativnome stvaralačkom pisanju!

Svatko je nasumice odabrao knjigu s polica knjižnice, otvorio stranicu, ukrao rečenicu i započeo… Prisjetili smo se i kako se Svjetski dan knjige obilježava 23. travnja svake godine jer je na taj dan 1616. godine umro jedan od najpoznatijih španjolskih pisaca, Miguel de Cervantes, a rodio se William Shakespeare.

Luka je zgrabio Emila Zolu i nastala je zanimljiva priča o tajnome agentu Zoli… Stvarno su se svi potrudili i nastale su nevjerojatne priče koje su na kraju i ukoričene te svrstane na police knjižnice kako bi ih svatko mogao uzeti i pročitati!

napisala: Dina Dedić