PISAC HRVOJE KOVAČEVIĆ U NAŠOJ ŠKOLI
Autor: Sanela Kralj, 29. 4. 2013.

Poznati pisac Hrvoje Kovačević posjetio je naše učenike 3.a,3.b i 4.a razreda koji su ga zasuli pitanjima o njegovom stvaralaštvu.

Dječji pisac Hrvoje Kovačević  rođen je 1966. godine u  Požegi. Susret s književnikom zbio se 22.4.2013. u školskoj knjižnici. Čim je ušao u knjižnicu, zamolio je učenike da svi zajedno u glas izgovore svoje ime. Na neki način to je bilo brzo upoznavanje i predstavljanje sebe pred piscem. Učenici su bili aktivni i znatiželjni, što su i pokazali svojim zanimljivim pitanjima.

Ovo su neka od pitanja….

Kako su nastale Vaše knjige?  Jesu li one plod Vaše mašte ili nešto što ste doživjeli?

Pisac je rekao da se u svakoj knjizi  nalazi neki događaj iz stvarnog života i da je inspiriran sa događajima iz djetinjstva.

Volite li se susretati sa svojim čitateljima i što im najčešće preporučujete?

Rekao je da voli susret s djecom i da mu je to zanimljivo. Najčešće preporučuje da čitaju ne samo njegove knjige, već i ostale.

Jeste li kao dijete pokazivali sklonost pisanju?

Rekao je, da je u petom razredu osnovne škole pisao samo za školski časopis i svi su mislili da će postati veliki pisac. Ali, da ga u sedmom razredu više nije zanimalo pisanje, puno su mi zanimljivije bile cure, nogomet, društvo...

Tko je Vaš omiljeni pisac?

Omiljeni pisac Hrvoja Kovačevića u osnovnoj školi bio je  Kušan, Grčić...  A u srednjoj su ga privlačili  Pavličić, Tribuson i Gavran.

Čime ste se bavili prije pisanja scenarija, knjiga i radio drama?

Rekao je, da je studirao arhitekturu, a u srednjoj školi napravio četiri animirana filma, te crtao stripove.

Zašto većina Vaših knjiga počinje s riječju tajna ? Koju knjigu nam preporučujete?

Pisac je puno razmišljao o naslovima i shvatio, ako knjiga ima naslov koji počinje s riječi tajna, mi ćemo  postati jako znatiželjni i posudit ju. Naravno, ako djelo u naslovu ima riječ tajna,  i sadržaj ima veze s tajnom. Riječ tajna ima veliku moć i značenje pa mu se to jako svidjelo. Njegova prva knjiga koja se zove Tajna ribljeg oka preporučio je učenicima da ju pročitaju.

Na kraju nam je pisac pročitao par poglavlja iz njegovih priča. Učenici su ga pozorno slušali.

Tako je završilo druženje s piscem Hrvojem Kovačevićem. Pozdravili smo se i zaželjeli mu još puno uspjeha u pisanju knjiga i  da se rodi još puno tajni…..

Učiteljica: Dora Šestan