EU POHODI
Autor: Maja Stjepanović, 9. 5. 2013.

Kao pravi savjesni osnovnoškolci odlučili smo sudjelovati u programu obilježavanja Europskog tjedna 2013. u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Jedan od organizatora ovog projekta EDVU (Europski dom Vukovar) uputio je poziv našim sedmašima i osmašima da pohode institucije Grada Vukovara.

U pratnji učitelja Novice Gajića i Maje Stjepanović obišli smo Županiju, Gradsku vijećnicu i Europski dom Vukovar.

U velikoj županijskoj vijećnici primila nas je zamjenica pročelnice za međunarodnu suradnju i regionalni razvoj Marina Sekulić, koja je putem prezentacije predstavila rad jedinice područne samouprave te naglasila važnost poslova kojima se neposredno ostvaruju potrebe građana.Uz zanimljiv dijalog učenici su iznosili svoje dojmove o viđenom te pokazali kako su upoznati s brojem županija, gradova i općina u RH.

Pohod se nastavio do Gradske vijećnice, gdje nas je primio gradonačelnik Grada Vukovara Željko Sabo.

U nekonvencionalnom predstavljanju gradonačelnik je s učenicima razgovarao o njihovim planovima za buduće obrazovanje te se dotaknuo kulturne ponude u samome gradu.

Naša šetnja završila je u Europskom domu, gdje smo pratili predavanje kontakt policajca Nenada Hajdukovića o brojnim oblicima nasilja, kako ih prepoznati i izbjeći.

Upoznati smo s radom Europskog doma te brojnim Udrugama koje djeluju u njegovom okviru. Shvatili smo važnost nadopunjavanja vladinih i nevladinih organizacija i obećali kako ćemo biti aktivniji u našim građanskim pravima.