Poruke
Autor: Sanela Kralj, 23. 9. 2013.

12.rujna Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu svečano je otvorio Međunarodnu izložbu digitalnih foto-poruka Poruke u organizaciji InSEA-e na kojoj su predstavljeni izabrani radovi učenika i učenica 12 – 19 godina starosti iz cijelog svijeta.

Među 102 odabrana rada našao se i foto-kolaž naše učenice, osmašice Nikle Matijašević, kojeg je realizirala uz pomoć prijateljice, također osmašice Dunje Božić i mentora Dražena Budimira, učitelja likovne kulture.

Odabrani radovi predstavljaju vizualno-tekstualne odgovore učenika na pitanja dana na promišljanje učenicima i njihovim učiteljima/nastavnicima/mentorima: Kako oblikovati razumljivu vizualnu poruku uz pomoć digitalne fotografije? Kako uspostaviti komunikaciju? Kako u svome neposrednom ili širem okružju potaknuti diskusiju o temama i problemima na koje se možda nedovoljno zapaženo ukazuje u drugim segmentima vizualnih umjetnosti – o aktualnom autentičnom (ili možda ipak manipuliranom?) viđenju svijeta, interesima i problemima djece i tinejdžera te o eventualnim mogućnostima rješenja iznesenih problema?

Na svoj specifičan način Nikla i Dunja složile su seriju fotografija na kojima one same uz pomoć znakova gluhonijemih osoba formiraju vizualnu poruku : Don`t judge me!(Ne osuđuj me!) ukazujući time na problem osoba sa invaliditetom i njihov često neravnopravan status u društvu.

Odabir njihovog uratka na za ovu međunarodnu izložbu organiziranu na najvišem nivou dokazuje kvalitetu njihovog rada te originalnost i kreativnost ideje.

Ovim putem čestitamo našim učenicama na zasluženom uspjehu i želimo im još više uspjeha i kreativnosti kroz njihovo daljnje školovanje.

InSEA (International Society for Education through Art), nevladina je organizacija u okrilju UNESCO-a, najstarije je krovno društvo u likovno-umjetničkom obrazovanju u svijetu, nastalo 1954. godine na prijedlog Sir Herberta Reada, poznatoga povjesničara umjetnosti, pjesnika te književnoga i likovnog kritičara.

Katalog izložbe pogledajte ovdje: