TA DIVNA STVORENJA
Autor: Sanela Kralj, 7. 10. 2013.

Svjetski dan zaštite životinjama obilježili smo 4. listopada u našoj školi, kao i svake godine podsjećajući se koliko se brinemo o tim divnim stvorenjima i koliko bi to mogli još i više.

Svako živo biće ima svoje potrebe koje treba upoznati i uvažavati prije odluke o kupovini ili udomljavanju kućnih ljubimaca. Treba zapamtiti da oni nisu „nešto“ što ćemo ostaviti kada nam dosadi. Ako nemamo mogućnosti udomiti neku životinju možemo joj pomoći barem tako da joj ostavimo hranu ili ako vidimo zlostavljanje životinja, obvezno prijaviti.

Datum 4. listopada odabran je 1931. godine tijekom sastanka ekologa u Firenci, a njegov je cilj bio upozoriti na položaj ugroženih životinja. Toga datuma se obilježava i dan svetoga Franje Asiškog, koji je bio vegetarijanac, i smatra se zaštitnikom okoliša, životinja i svih živih bića.

Udruge za zaštitu životinja obilježavaju taj dan kako bi povećali svijest o problemima životinja te potaknule ljude na razmišljanje o tome kako se odnose prema životinjama.

Opet su naši gosti bili članovi vukovarske Udruge „Daj šapu“, koji su nam održali vrlo uspješno predavanje o psima koje oni spašavaju i udomljavaju. Odužili smo  se poklonivši im hranu za pse, koju smo kupili novcem sakupljenim humanitarnom akcijom namijenjenom posebno njihovim štićenicima.

Napisala: Josipa Rehak, 7.r.