« Listopad 2024 »

VRTIM ZDRAVI FILM
Autor: Branimira Barun, 20. 3. 2014.

Vrtjeti film u svojoj glavi frazem je koji nam daje slobodu i kreativnost kako bi taj film doista bio samo naš. Stoga, tih FILMOVA biva onoliko koliko je i „redatelja“. Kako izgleda taj film u zdravoj verziji, pogledajmo.

Darko, „šef karavane“, dirigirao je završnom priredbom kako bi prikazao sve ono što su njegovi sedmaši činili tijekom projekta.

Dragi naši gosti, dragi naši učenici i nastavnici, dobro došli na završnu svečanost projekta „Vrtim zdravi film“. Projekt je to kojega provodi Hrvatski školski športski savez uz podršku  Ministarstva zdravlja, Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te Agencije  za odgoj i obrazovanje.

Tvrtka Nestlé prepoznala je probleme vezane uz prehranu te potrebe  zajednice vezane uz Akcijski plan za prevenciju i smanjenje prekomjerne tjelesne težine te su u u suradnji s Hrvatskim školskim športskim savezom u veljači 2011. godine pokrenuli projekt Vrtim Zdravi Film. Cilj programa je educirati hrvatske osnovnoškolce o važnosti pravilne prehrane, zdravlju i zdravom životu te popularizirati tjelesnu aktivnost.

U suradnji s ekspertima zaključeno je da bi posebna pažnja trebala biti posvećena učenicima 7. razreda kao najprikladnijoj ciljnoj skupini u osnovnim školama za ovu temu jer, ulazeći u pubertet, sve više počinju razmišljati o prehrani i svome tijelu. To je razdoblju kojem djeca stječu životne navike koje ih kasnije prate kroz život.

Uslijedili su govori…

Naša ravnateljica, gospođa Marija Budimir.

U ime Hrvatskog školskog športskog saveza gospodin Josip Košutić.

U ime Poglavarstva obratio nam se gospodin Vjekoslav Karaula.

U ime Nestlea nutricionistkinja Aleksandra Malešević.

O važnosti kretanja, odnosno bavljenja sportom, osobnim sportskim iskustvima te svome dnevnom rasporedu sportskih obaveza i prehrane govorit će nam hrvatska veslačica Ivana Krkljuš.

Naši sedmaši Milan, Marko i Ivan autori su i izvođači Vitamin-rapa, a svojim će im plesnim koracima pomoći i osmaš Pero.

Lucija nam je svojim monologom ukazala na probleme kojima se, vezano uz tinejdžerske probleme tjelesnosti i viđenja istih, opterećuje djevojčica Meri.

Učenice 4. b, Ema i Nikolina, kratkim su nam igrokazom prikazale kako izgleda zdrava hrana u verziji medvjeda i medvjedice.

Brigita  nam je rekla ponešto o B vitaminu, a Luka o važnosti jabuke u našoj prehrani.

Sara  nam je prikazala ulomak iz Sapunice Sanje Pilić, a za kraj  nas je zbor obogatio izvedbom pjesme: Nek svud ljubav sja.

U ime  sedmaša Darko je zahvalio svim sudionicima projekta Vrtim zdravi film i obećao kako ćemo nastojati ustrajati na tri ključna elementa projekta:

Edukacija – motivacija – aktivacija.

I za kraj pogledajte film koji su snimili učenici Darko Sablić, Luka Ivankiv i Andrija Bašan.

napisala: Branimira Barun